Johann Gottlieb I. Matthes, kanna, silver, Berlin 1740-tal.

Hjälmformad med invändig förgyllning och profilerat handtag. Livet med raka åsar. Graverad dekor av ätten von Tauentziens vapen. Åldermansranka under handtagets övre fäste. Höjd 22,5 cm. Vikt 336 gram.

Smärre slitage, små bucklor och bristningar.

General Friedrich Bogislav von Tauentzien blev den förste att förlänas Pour le Mérite-orden av kung Fredrik II (Fredrik den store). Detta skedde efter slaget vid Mollwitz år 1741. Hedersutmärkelsen återspeglas i den graverade vapenskölden.

Utropspris
30 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38