Arne Jones E1299

Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

Johan Petter Grönvall, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1826

Lyrformade, med ansiktsmaskaroner på rund fot med bladsnittsbård. Ljuspipa och fot med stämplar. Löstagbara ljusmanschetter stämplade JP Grönvall 1827. Fyllning. Höjd 16 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Empiren pågick ungefär mellan åren 1810-1840 och är främst att betrakta som en inredningsstil. Stilen karakteriseras av prakt och ståt och kallas ibland kejserlig. Den franska empiren förknippas oftast med Napoleon Bonaparte av Frankrike som var förtjust i det antika Rom och dess attribut. Egyptiserande inslag med sfinxer, palmetter, örnar, gripar och maskaroner var vanliga som dekorelement. Det vanligaste träslaget var mahogny och brännförgyllningar var populära. Chiffonjén var en modemöbel under empiren och sittmöbler kläddes i lysande starka färger. Tiden 1830-1840 brukar benämnas senempire och var mer borgerlig. I Tyskland och Österrike kallades stilen biedermeier och kännetecknas av möbler med mjukare linjer i materialet björk. Till Sverige kom empiren med Jean Baptiste Bernadotte (kung Karl XIV Johan) och kallades sedermera ”Karl Johan”. Det svenska stiluttrycket var något lättare och mindre majestätiskt.

Auktionen avslutas
19 minuter 37 sekunder
3 200
304
347
Utropspris
3 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 3 400 SEK. Läs mer.
Budhistorik (15 bud)
11
5 jan 12:47
3 200 SEK
10
4 jan 14:52
3 000 SEK
8
4 jan 13:04
2 800 SEK
10
3 jan 23:00
2 600 SEK
9
3 jan 18:35
2 400 SEK
8
2 jan 16:18
2 200 SEK
2 jan 16:18
2 100 SEK
2 jan 11:24
2 000 SEK
2 jan 11:24
1 900 SEK
1 jan 10:31
1 800 SEK
1 jan 9:47
1 250 SEK
31 dec 2025 18:23
1 000 SEK
31 dec 2025 14:47
800 SEK
30 dec 2025 14:52
500 SEK
30 dec 2025 9:12
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V32