Adolf Zethelius

(1781-1864)
Adolf Zethelius
(1781-1864)

Senapskannor, ett par, silver, Stockholm 1812

Runda på tre tassfötter, genombruten dekor, uppsvängd hänkel med randdekor, löst lock med urtag för sked och avslutande knopp, insatser i blått glas. Lock och kannor med stämplar. Höjd 11 cm. Vikt tillsammans utan glasinsatser 216 gram.
Skedar, ett par, John Crane Salt, London 1867, medföljer, längd 10 cm, vikt tillsammans 23 gram.

Lagning vid en knopp. Smärre slitage. Glas med obetydliga nagg.

Formgivare

Svensk silversmed, verksam i Stockholm 1803-1839. Adolf var son till, den för svenskt silversmide under 1700-talet betydelsefulle, Pehr Zethelius. Sonen gick i lära hos sin far, och kom sedan i likhet med sin far höra till en av de mest betydelsefulla under sin tid. Zethelius den äldre hade varit en av pionjärerna vad gällde utformandet av den gustavianska stilen under 1700-talets senare del. Adolf, som övertog faderns verkstad 1810, blev då liksom sin far tongivande och central för utvecklingen inom området. Han introducerade franska empireformer till det svenska silversmidet under 1800-talets första del. Under senare delen av sitt liv skapade han även silverföremål i nyrokoko. Efter Adolf Zethelius död drevs hans verkstad vidare av dennes två söner, Fredrik och Wilhelm. Detta fram till och med 1839. Några av Adolf Zethelius alster finns att skåda hos den Kungliga silverkammaren, Nationalmuseum och Hallwylska museet i Stockholm.

6 000
569
651
Utropspris
8 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (7 bud)
5 jan 13:54
6 000 SEK
4 jan 5:55
5 000 SEK
3 jan 19:22
4 560 SEK
2 jan 19:42
3 600 SEK
1 jan 8:48
3 200 SEK
30 dec 2025 12:09
3 000 SEK
30 dec 2025 11:23
2 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02