Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Taklampa modell 1409/5, Taito, 1930-tal.

Stomme i mässing. Fem glaskupor i överfångsglas. Höjd 75 cm. Diameter 60 cm.

Åldersrelaterat slitage. Polerad. Tillverkningsrelaterade märken på kuporna. Ej funktionstestad. Elektrifieringen är förnyad

Formgivare

Klubbat pris
900
9 396
1 018
Utropspris
500 EUR
Budhistorik (22 bud)
18 jan 20:27
900 EUR
18 jan 20:27
880 EUR
18 jan 20:26
850 EUR
18 jan 20:26
830 EUR
18 jan 20:26
820 EUR
18 jan 20:25
810 EUR
18 jan 20:25
790 EUR
18 jan 20:25
770 EUR
18 jan 20:24
750 EUR
18 jan 20:24
740 EUR
18 jan 20:24
700 EUR
18 jan 20:24
680 EUR
18 jan 20:23
660 EUR
18 jan 20:23
640 EUR
18 jan 20:19
580 EUR
18 jan 20:19
560 EUR
18 jan 20:05
540 EUR
18 jan 20:05
520 EUR
18 jan 19:46
480 EUR
18 jan 19:46
460 EUR
18 jan 19:09
180 EUR
13 jan 11:29
50 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13