Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Taklampa, "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel), Idman 1900-talets mitt.

Perforerad metallskärm. Frostad glasskiva ovanför gallret. En ljuspunkt. Bär tillverkarens stämpel. Mått 24x25 cm. Höjd ca 24 cm.

Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Repor. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 400
E
U
R
25 056
S
E
K
2 715
USD
Utropspris
1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (38 bud)
10
18 jan 19:53
2 400 EUR
11
18 jan 19:07
2 300 EUR
9
A
18 jan 19:07
2 250 EUR
9
A
18 jan 16:37
2 100 EUR
4
18 jan 16:37
2 000 EUR
9
A
18 jan 14:21
1 950 EUR
4
18 jan 14:21
1 900 EUR
9
A
18 jan 12:41
1 800 EUR
4
18 jan 12:41
1 750 EUR
9
A
18 jan 12:41
1 700 EUR
4
18 jan 12:41
1 650 EUR
9
18 jan 9:27
1 600 EUR
4
15 jan 21:25
1 550 EUR
9
A
15 jan 21:25
1 500 EUR
9
A
15 jan 15:08
1 450 EUR
10
15 jan 15:08
1 400 EUR
9
15 jan 8:18
1 350 EUR
4
14 jan 15:51
1 300 EUR
3
14 jan 14:19
1 250 EUR
4
A
13 jan 12:44
1 200 EUR
3
13 jan 12:44
1 200 EUR
4
12 jan 20:53
1 150 EUR
7
A
12 jan 20:53
1 100 EUR
4
12 jan 20:53
1 100 EUR
7
A
12 jan 11:17
1 050 EUR
8
12 jan 11:17
1 000 EUR
7
A
12 jan 10:52
960 EUR
3
12 jan 10:52
940 EUR
7
11 jan 23:05
920 EUR
3
A
11 jan 23:05
900 EUR
3
A
11 jan 18:31
860 EUR
6
11 jan 18:31
840 EUR
3
11 jan 16:16
820 EUR
5
10 jan 17:15
800 EUR
4
10 jan 16:25
650 EUR
3
10 jan 8:24
600 EUR
2
10 jan 8:17
555 EUR
1
9 jan 17:50
111 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice