Kan inte nå servern

Carl Johan De Geer

(Sverige, Född 1938)
Carl Johan De Geer
(Sverige, Född 1938)

Matta, handtuftad, "Monster Subtil", signerad Carl Johan De Geer och numrerad 05, ca 240 x 160 cm.

I nyzeeländskt ull. Ursprungsmönstret komponerades av Carl Johan De Geer 1986.
Carl Johan De Geer, den visionära konstnären och författaren, greppade sin dotters plastleksaker i ett sprudlande ögonblick av inspiration. Med en blandning av skaparglädje och en dos excentricitet, började han arrangera och kombinera dessa små figurer för att rita en värld av surrealistiska mönster.

Leksakerna, med sina färggranna ytor och lockande former, blev byggstenar för Carl Johan De Geers konstnärliga skapelse. Han skapade en levande dans mellan de olika plastvarelserna och förlöstes av deras inneboende lekfullhet. Med varje rörelse och varje arrangerad position, växte ett nytt monster fram - ett monster som var en hyllning till det absurda och det groteska.

Konstnär

Carl Johan De Geer, svensk målare, formgivare, fotograf och författare. Utbildad 1959-62 på Konstfack. Han är en av de främsta representanterna för 60-talets gränsöverskridande konstnärer. Med tidningen ”Puss” som plattform drev han och andra med samhället och dess företrädare i en förargelseväckande satirisk stil. I sina utställningar, som ofta är hela scenografier arbetar han med alla konstformer, han har formgivit textila mönster, gjort målningar med kitsch och minnesbilder, filmer samt skrivit romaner i ett gränsland mellan modernism och pop-kultur.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
7 890
S
E
K
756
E
U
R
855
USD
Utropspris
8 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (18 bud)
6
15 jan 19:48
7 890 SEK
5
A
15 jan 19:48
7 690 SEK
6
15 jan 19:48
7 500 SEK
5
A
15 jan 19:48
7 300 SEK
6
15 jan 19:48
7 100 SEK
5
A
15 jan 19:45
6 900 SEK
7
15 jan 19:45
6 700 SEK
5
A
15 jan 19:45
6 400 SEK
6
15 jan 19:45
6 200 SEK
5
A
15 jan 18:55
6 000 SEK
4
15 jan 18:55
5 800 SEK
5
A
15 jan 16:22
5 600 SEK
4
15 jan 16:22
5 400 SEK
5
15 jan 15:27
5 200 SEK
4
14 jan 21:07
5 000 SEK
3
13 jan 14:03
4 580 SEK
2
9 jan 6:32
4 001 SEK
1
8 jan 20:47
333 SEK
Alla tider är i CET
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Johan Jinnerot
Stockholm
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice