Madeleine Pyk – en samling F769

The Grand Manor

I denna temaauktion "The Grand Manor" hittar vi allt som man behöver i ett hem med extra allt. Ni finner här en härlig blandning av pelare i gips eller varför inte ett par kariatyder? Eller kanske en bibliotekstrappa, en japansk vikskärm eller orientaliska mattor och barocka möbler som tillsammans resulterar i en kollision av epoker och kontinenter. I ett maximalistiskt hem behövs såklart några stämningsfulla porträtt med förgyllda ramar, kinesiska fohundar, byster och rökelsekar. En salig blandning av föremål som tillsammans visar på en självsäker maximalism i ett "Grand Manor", allt från ett uttrycksfullt hem rikt på detalj och visuell dramatik. Välkomna att buda och inspireras!

15 föremål
Skulptur Ostasien 1900-tal.
Skulptur Ostasien 1900-tal.
Utropspris
3 000 SEK
Dekorativ skulptur 1900-tal.
Dekorativ skulptur 1900-tal.
Utropspris
2 500 SEK
Dekorativ skulptur 1900-tal.
Dekorativ skulptur 1900-tal.
Utropspris
1 800 SEK
Dekorativ skulptur 1900-tal.
Dekorativ skulptur 1900-tal.
Utropspris
2 500 SEK
Skulptur/relief, gips, 1900-tal.
Klubbat pris
1 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skulptur "Apollo di Belvedere" 1900-tal.
Klubbat pris
4 412 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skulptur, gips, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Dekorativa skulpturer ett par Ostasien 1900-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Porträttbyst.
Porträttbyst.
Utropspris
5 000 SEK
Trädgårdsskulptur 1900-tal.
Trädgårdsskulptur 1900-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK