Chapan, dam, silke- och bomulls-Ikat, central Asien, 1880-talet

Stort polykromt mönster. Längd 110 cm.

Obetydligt ytslitage.

Chapanen är en traditionell ytterrock som bärs i stora delar av Centralasien, framför allt i dagens Uzbekistan, Tadzjikistan, Turkmenistan och Afghanistan. Den är vanligen sydd av handvävt siden eller bomullstyg, vadderad med ett lager bomull och med en rak, rymlig form och långa ärmar. Framsidorna överlappar varandra och hålls ofta på plats med ett bälte eller ett tygskärp.
Chapaner tillverkades i många varianter – från enkla bomullsrockar för vardagsbruk till mer påkostade festdräkter i mönstervävt siden. Den typiska mönstringen framställdes ofta med ikat-teknik, lokalt kallad abrband, där varptrådarna färgades i förväg innan vävning. På så sätt skapades de karakteristiska suddiga mönstren som förknippas med Buchara och Samarkand. Insidan fodrades ofta med tryckt bomullstyg från Ryssland, vilket vittnar om handelsförbindelserna under sent 1800- och tidigt 1900-tal.
Chapanen bars av både män och kvinnor, och variationerna i färg, tyg och utförande speglade social ställning, tillfälle och regional tradition. I kallare områden användes tjockare, vadderade versioner, medan de finare sidenrockarna i städerna fungerade som symboler för status och gästfrihet.
Äldre chapaner ger idag värdefull information om den textila utvecklingen i Centralasien.
Bukowskis är därför särskilt hedrade över att ha anförtrotts försäljningen av nio chapaner av internationell kvalité – ett ovanligt samlat urval som speglar både den tekniska och estetiska bredden i Centralasiens textila kulturarv.

Auktionen avslutas
9 dagar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
10 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - L24