Islamic Works of Art and Oriental Carpets

Denna auktion samlar persiskt och osmanskt konsthantverk med fokus på välgjorda och intressanta föremål. Här dominerar persisk keramik, framför allt från Kashan, känt för sin långa keramiska tradition och sitt tydliga formspråk.

Bland utropen finns ett osmanskt Iznik-fat, en Khatamkari-spegel med dekorativt intarsiaarbete samt föremål i persiskt silver. Auktionen rymmer även flera antika mattor, däribland en Ziegler Mahal-matta samt figurala, signerade mattor från välrenommerade gallerier i Isfahan. Många föremål har tillhört samlaren Johan Almqvist (1940–2024), som under många år byggde upp sin samling med nyfikenhet och ett gott öga för kvalitet. Auktionen erbjuder möjlighet att förvärva föremål med tydlig bakgrund, hantverkskvalitet och fortsatt samlarintresse.

12 föremål
Vas, silver, Persien (Iran), 1900-tal.
8d 22 tim
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK