Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

NILS KREUGER, tusch på papper, monogramsignerad NK och daterad 1896 med romerska siffror.

"Hwarst är Jungfruen? eller et Bryllup i Kalmare=sund" (skämtteckning med bröllopssällskap till havs). 35 x 48 cm.

Monterad i passepartout MEN utan glas och ram. Ojämnt beskurna marginaler. Gulnad. Smärre veck. A tergo inskriberad n:o 254.

Proveniens

Därefter i arv.

Teckningen vilken avbildar en lagerbekransad Verner von Heidenstam i aktern på båten är med största sannolikhet utförd i samband med dennes bröllop år 1896. Förutom motivet torde även verkets titel ("Hwarst är Jungfruen?....") alludera på Verner von Heidenstams spektakulära bröllop, vilket hölls ute på just Blå jungfrun. Tanken var att bröllopet skulle hållas i en grotta vid namn "Kyrkan" men bröllopsföljet kom aldrig längre än till Lervik på norra delen av ön, så akten hölls där i stället.

I oktober 1893 skilde sig Heidenstam från sin första hustru Emilia. På sommaren samma år inledde han en affär med den då 19-åriga Olga Mathilda Wiberg (1874-1951), född i Göteborg. Han hade bott ensam ute i Sandhamn och varit granne till familjen Wiberg, där fadern var fängelsedirektör. Heidenstam och Olga lyckades smyga sig till hemliga möten under sommaren och när Heidenstam flyttade tillbaka till Stockholm på hösten fortsatte de förhållandet, mer eller mindre öppet. I oktober blev Heidenstams skilsmässa från Emilia klar men i brev till sin vän Oscar Levertin gjorde han klart att ett nytt äktenskap inte kunde komma på fråga; därtill är hans ekonomi alltför ansträngd.

Heidenstam och Olga Wiberg gav sig ofta ut på resor och uppenbarligen har de varit mycket förtjusta i varandra. I hans andra diktsamling "Dikter" handlar flera av dikterna om henne. Inför arbetet med "Karolinerna" åkte Heidenstam iväg på en lång studieresa våren 1896 med Olga och ett förkläde, Signe Hansen (senare gift med bankiren Ernest Thiel). Resan gick till Italien och sedan till Bender i Osmanska riket och därifrån till Poltava, Moskva och Sankt Petersburg. Trots att Thiel försett sällskapet med en stor reskassa telegraferade Heidenstam hela tiden efter mer pengar eftersom han köpte möbler och smycken för pengarna.....

Efter hemkomsten var Heidenstam fortfarande ovillig att gifta sig med Olga Wiberg; han påstod sig vara tvungen att gardera sig inför en framtida skilsmässa som skulle kunna kosta honom minst 20 000 kronor. Å andra sidan led Olga Wiberg av skvallret och ryktena om henne och Heidenstam. Ännu en gång ställde Thiel upp och skänkte 25 000 kronor till Wiberg på hennes födelsedag. Därmed fanns inte längre hinder för äktenskap. Bröllopet blev ett av de mest omtalade på sin tid. Den 28 juli 1896 vigdes de på ön Blå Jungfrun i Kalmarsund i närvaro av Heidenstams konstnärsvänner: diktaren Gustaf Fröding, författarna Birger Mörner och Per Hallström, journalisterna Edvard Alkman och Karl Wåhlin, teaterkritikern Pehr Gustaf Staaff, konstnärerna Albert Engström, J.A.G. Acke och Gustaf Ankarcrona. Efter vigselceremonin klädde alla gäster om till togor och lagerkransar. Fröding utbringade en skål för Heidenstam som "Sveriges störste nu levande diktare" och Heidenstam en skål för Fröding som "Sveriges mest populäre nu levande diktare".

Utropspris
4 000 SEK