Otto G Carlsund

(Sverige, 1897-1948)
Otto G Carlsund
(Sverige, 1897-1948)

BREV från Otto G. Carlsund till GAN (Gösta Adrian-Nilsson) i Lund, daterat Stjärnhof den 23 okt. 1930.

Två dubbelvikta ark om totalt fyra handskrivna sidor. I brevet, vilket inleds enligt följande: "Käre GAN. Tack för ditt brev och ursäkta att jag dröjt med svaret. Jag är som du ser på landet och vilar nerverna efter en tröttsam och obehaglig stockholmsejour. Stan är för jävlig och folket är ännu värre. Allt är dyrt och dumt. Jag väntade förgäves på att du skulle komma upp och ruska om i stan lite grann - nu förstår jag att du aktade dig. Det är ingen idé att slösa energi och krafter på ett företag som Stockholm och dess invånare", kommenterar brevskrivaren den av honom i augusti till september samma år arrangerade internationella utställningen av postkubistisk konst i Café Puck i Parkrestaurangen på Stockholmsutställningen. Carlsund omnämner hur generalkommissarien för utställningen Gregor Paulsson valt en målning av GAN som ersättning för en skuld men att Paulsson även "skulle skriva till dig och tala med dig om saken. [...] Han har tagit tavlan till sig - du kanske kan skriva till honom för att reda ut frågan. Sista tiden var han mycket irriterad, det var utställningen likvidering och Malmstengruppens attentat som tog på hans nerver. Han var lättretlig och otillgänglig och svår att språka med. Det är en man med många järn i elden, men jag vet bestämt att vi geometriska målare, ha en liten bit av hans bevågenhet och att han säkert kommer att göra någonting för oss en dag när han får händerna fria". Carlsund omnämner vidare "Duken som du och Erik signerat" (troligtvis "Vit konstruktion [Komposition i vitt]" ) vilken ej hade sålts. Detta var enligt brevskrivaren något av ett genomgående tema för utställningen: "Av hela utställningen såldes faktiskt bara 4 saker. En liten olja av Thorén och en liten gouache av Jonsson. En aquarell av Moholy-Naay och den minsta oljan av Tutundjian. En av dina saker tog Paulsson hand om. Hoppe fick en sak av Olle och en av mig och till slut fick Asplund och Paulsson var sin sak av mig, som tack för att jag fått lokalen gratis. Som resultat, summa summarum, har utställningen kostat mig 3 tavlor, 3 dryga månaders arbete och 4.000 kronor i kontanta pengar". Carlsunds ansatta ekonomi berörs vidare enligt "Du förstår: en av orsakerna till att jag nu bor på landet är att jag bor gratis och har kredit i handelsbon" vilket föranleder brevskrivaren att även resonera kring hur delar av den utställda konsten billigast skall återsändas till södra Sverige. Att utställningen i Stockholm lämnat Carlsund missmodig framgår av följande passage avseende en planerad fortsättning för utställningen: "Mina planer på att få utställningen till Göteborg, Uppsala och eventuellt andra städer [...] strandade på Göteborgsmuséets absoluta och ohövliga tystnad och på Uppsala estetiska förenings ynkryggade räddhåga. Dom drog sig för en utgift på några hundra kronor. Andra städer har jag därför inte försökt med och misstänker att det inte ens skulle löna sig". Brevet avslutas: "Jaså du skall till Berlin. Det är nog en bra idé. Tyskland tror jag mera på än Frankrike för närvarande. De ha mera framåtanda. Hoppas du låter höra av dig. Jag kommer nog genom Tyskland om några månader och då vore det ju roligt om vi kunde råkas. Jag önskar dig god resa och mycken framgång. Skriv snart. Bästa hälsningar. Din tillgivne Otto Carlsund". Cirka 28,5 x 21,5 cm.

Veck. Mjuka hanteringsveck. Reva/Revor. Gulnad.

Proveniens

Därefter i arv.

Visas på Arsenalsgatan 2.

I detta intressanta brev ger Otto G. Carlsund besked om ett flertal intressanta omständigheter vilka omgärdade den beryktade "Art Concret"-utställningen på Stockholmsutställningen 1930. Utställningen vars officiella namn i utställningskatalogen var "Internationell utställning av post-kubistisk konst" har beskrivits som "den förmodligen viktigaste avantgardeutställningen någonsin i svensk konsthistoria och i varje fall den mest omskrivna och mytomspunna" (Jan Torsten Ahlstrand, 'Den punkterade zeppelinaren eller "konkretistfiaskot" i Stockholm 1930', artikel i "Otto G. Carlsund och konkretistfiaskot i Stockholm 1930", 2004).

Formgivare

Utropspris
1 500 SEK