BREV, 36 st samt DIKTER från Ulla Bjerne-Biaudet till GAN (Gösta Adrian-Nilsson).

Trettiosex maskin- och/eller handskrivna brev daterade mellan 11 Oktober -33 och 20/3 -51. Femtiotre vikta ark om totalt cirka nittio sidor text. Breven avsända, bl.a. , från Lovisa, Finland; Antwerpen, Belgien; Marrakech, Marocko; Algeciras, Spanien samt Helsingfors, Finland. Varierande format, mestadels cirka 28 x 22 cm.

Trettiotre vikta samt mestadels maskinskrivna ark med dikter. Varierande format, dock övervägande cirka 28 x 22 cm.

Medföljer brevkort adresserat till: "Il pittore Gösta Adrian-Nilsson Badstugat. 25. Stockholm. Svezia" samt daterat och poststämplat Capri 29.5.(19)37. Cirka 8,5 x 13,5 cm.

Vikveck. Mindre skador. Pappersförlust. Reva/Revor. Smärre fläckar. Ställvis blekt. Gulnad.

Proveniens

Därefter i arv.

Visas på Arsenalsgatan 2.

Ulla Lovisa Bjerne-Biaudet, ursprungligen Gully Cecilia Ohlson, föddes 3 januari 1890 i Söderhamn och avled 16 oktober 1969 i Lovisa, Finland. Efter genomgånget flickläroverk i hemstaden gick hon i handelsskola, för att få en möjlighet att komma hemifrån. Tack vare förvärvsarbete på kontor i Skåne kom hon till Köpenhamn, där namnet Ohlson byttes till Bjerne. Ulla hade hon börjat kalla sig redan under skoltiden. Under åren 1912 till 1915 studerade hon i Paris (en resa som kom till stånd tack vare ett lån från en välbärgad älskare) där hon, ledsagad av vaga författardrömmar, snabbt etablerade sig som en dynamisk kraft i de svenska konstnärs- och författarkretsarna på café La Rotonde.

Pia Forssell skriver: "Ulla Bjerne hade stor talang för vänskap och ett omfattande umgänge med konstnärer och författare i både Sverige och Finland. Den självbiografiska samlingen 'Lustjakten', där hon skriver om Köpenhamnsbohemen under första världskriget, är illustrerad av konstnärsvänner, bl.a. Isaac Grünewald, Otte Sköld och Evert Taube. Omslaget till diktsamlingen 'Blommande stup' har en elegant vinjett av Gösta Adrian-Nilsson, välkänd under signaturen GAN. Både i sin livsstil och i sin apparition förkroppsligade Ulla Bjerne den nya kvinnan, 'la garçonne'. Hon koketterade med kläder av maskulint snitt, som skjortblusar och byxkjolar, och uppträdde med cigarrett och elegant spatserkäpp som attribut. Sommaren 1914 målade Nils Dardel två porträtt av Ulla Bjerne. Hon satt också modell för Isaac Grünewald och Einar Jolin. Efter tio år av mer eller mindre kringflackande liv mötte Ulla Bjerne Léon Biaudet, gifte sig med honom 1922 och bosatte sig i Lovisa. Biaudet var chef för sjukhuset där och en välrenommerad kirurg, omfattad av patienterna med skräckblandad beundran. På sitt sätt var han en minst lika färgstark och egensinnig personlighet som hustrun. De ägnade sig åt sina respektive yrken. Hon reste mycket, i Sydeuropa och norra Afrika, och publicerade sig flitigt. Lovisa var en ännu mindre stad än Söderhamn, men med åren insåg Ulla Bjerne antagligen att hennes kosmopolitiska och bohemiska framtoning var mest effektfull med en småstad som bakgrund. Ulla Bjerne debuterade 1916. Hon författade minst en bok om året det följande decenniet och drygade i slutet av 1910-talet ut sina magra inkomster med att skriva filmmanus. Tre diktsamlingar och två dussin prosaböcker publicerades mellan 1916 och 1963. Efter starten på Olof Dahlbergs förlag – ett kortlivat Stockholmsförlag specialiserat på snabbproducerad svensk underhållningslitteratur – utkom hon på Bonniers i Stockholm och Schildts i Helsingfors".

Utropspris
4 000 SEK