Roger Risberg

ROGER RISBERG
Roger Risberg föddes 1956 i Göteborg men tillskansade sig sin konstnärliga utbildning på Konstfack i Stockholm åren 1979-84. Risberg är främst känd för sina slagkraftiga målningar föreställande figurer och djur med ett oförfinat och direkt uttryck, ibland minnande om graffiti. Risberg fick sitt stora genombrott i slutet av 1980-talet med effektfulla målningar i svart och rött där upprymdhet och vånda samsades med naivt återgivna totemdjur. Folke Edwards skriver: ”Roger Risberg - är en absurdist och bärsärk, en av de genuint udda frigångarna i utkanten av den svenska konstscenen. En primitiv kraft som i klarsyn och förvirring söker barnet och barbaren under vår alltmer sofistikerade polityr. Hans målningar är som grovhuggen, galghumoristisk graffiti – ett slags magiska eller brutalt tydliga tecken över vilsenheten, ensamheten och utsattheten i vår tid.” (”Norrsken 92”, Göteborgs Konsthall 1992). Risberg hade under sin levnad flera separatutställningar och är representerad på bland annat Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum, Bonniers Konsthall och Moderna museet.

Många av teckningarna som är inkluderade i denna temaauktion ställdes ut på Galerie Bel ’Art, 16 februari – 19 mars 2008. I samband med utställningen utgavs också en bok med förord av Olle Granath där många av verken finns avbildade.

37 föremål
ROGER RISBERG, tusch på papper, 2005, signerad RR.
Klubbat pris
630 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROGER RISBERG, tusch på papper, 2007, signerad RR.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
905 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROGER RISBERG, tusch på papper, 2006, signerad RR.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROGER RISBERG, gouache och tusch på papper, signerad Roger Risberg.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 901 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROGER RISBERG, tusch på papper, signerad RR.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROGER RISBERG, tusch på papper, 2007, signerad Roger Risberg.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROGER RISBERG, tusch på papper, 2006, monogramsignerad RR.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
634 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROGER RISBERG, tusch på papper, cirka 1995, signerad RR.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROGER RISBERG, tusch på papper, 1999, signerad RR.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROGER RISBERG, färgkrita och blyerts på papper, signerad RR.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROGER RISBERG, tusch på papper, 1999, signerad Roger Risberg.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK