Torbjörn Lenskogs samling med industridesign E269

Industridesign från samlaren som aldrig slutar att samla!
Upptäck en spännande temaauktion med industridesign från Torbjörn Lenskog! Hans omfattande samling, ”Torbjörn Lenskog Design Collection”, skapades under 1980 och 90-talen och innehåller flera av 1900-talets mest centrala verk inom industridesign. Delar av samlingen har visats på Nationalmuseum och väckte stort intresse då samlingen innehöll många internationellt kända designföremål – som saknades och fortfarande saknas – på svenska museer. Efter att samlingen såldes så har föremålen skingras även då Torbjörn Lenskog fortsatte samlandet av 1900-talets industridesign – bland annat Braun och Olivetti. Några av föremålen i auktionen visades på Nationalmuseum 1996-97, bland annat Olivetti Lettera 22 och Olivetti Lexikon 80. Bukowskis presenterar gladeligen en följd av det senaste decenniets samlande från samlaren som aldrig slutar att samla!

Visar alla 15 föremål som matchar din sökning.