Vintage Posters

Välkommen till en varierande och spännande auktion av originalaffischer. Detta tema spänner från tidigt 1900-tal fram till 1970-tal med motiv från vitt skilda sfärer. Populärkulturens ikoner som Musse Pigg, James Bond, Mumin och Beatles blandas med några av den svenska konstens stora namn. Värda att notera är Wilhelm Kåges affisch från Hemutställningen på Liljevalchs 1917 - en brytpunkt i den svenska designhistorien - och Sture Johannessons ikoniska affisch från utställningen Underground på Lundskonsthall 1969, som blev en symbol för popkonsten i Sverige.

28 föremål
AUBREY BEARDSLEY, efter. Affisch, 1970-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AFFISCH, "Ghost Rider", USA, omkring 1970.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UTSTÄLLNINGSAFFISCH, Andy Warhol, Galerie Börjeson, Malmö, 1983.
Klubbat pris
4 249 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FILMAFFISCH, offset, James Bond "Goldfinger", United Artists, 1964.
Klubbat pris
1 150 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AFFISCHER, 4 st, Tintin, Inspiration AB, Stockholm, 1970.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERNT CARLZON, silkscreen, Art Work Shop, 1960-tal.
Klubbat pris
1 825 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER, utställningsaffisch, 1973.
Klubbat pris
2 601 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR WIDHOLM, "Kosackvalet", färglitografier, 6 st.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK