Johannes Rian – en norsk modernist

Johannes Rian föddesi Overhalla i Norge och studerade vid Statens Håndverks- og Kunstindustriskole och ved Statens Kunstakademi för Axel Revold i slutet av 1920-talet. Under sina studieresor i Europa blev han påverkad av franska modernister som Cézanne och Matisse vilket är tydligt i Rians tidiga måleri, som är föreställande men med abstraherade figurer och former i expressiv kolorit. Senare övergick han till mer nonfigurativ konst i starka färger. Johannes Rian finns bland annat representerad på Nasjonalgalleriet och Museet for samtidskunst i Oslo, Statens Museum for kunst i Köpenhamn och på Nationalmuseum i Stockholm.

17 föremål
JOHANNES RIAN, olja på duk, signerad och daterad -30.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JOHANNES RIAN, skissblock, daterad Paris, Maj 1929.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOHANNES RIAN, 2 st, olja på pannå, signerad JR.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHANNES RIAN, träsnitt, signerat Rian.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHANNES RIAN, olja på duk.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOHANNES RIAN, Kolteckning, signerad och daterad 1927.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHANNES RIAN, blyertsteckning.
Utropspris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK