Berättelse om några försök att leda vatten från sank mark efter Elkingtons sätt, på Örebro Läns Kongl. Hushållnings-Sällskaps föranstaltande företagne år 1806, med 8 kartor, Lund 1807, pappband. SAMT Beskrifning Om Swenska Hemman Och Jorda-Gods I-II, Stockholm Lars Salvius 1755-1756, halvpergamentband. Ej genomgångna
Skador, slitage
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling