Inspireras av unika hem – Olle Hemmendorff

Under hösten hälsar Bukowskis på hemma hos personer med inspirerande hem. I samband med besöken tipsar vi om föremål från Bukowskis onlineauktioner som går i samma anda. Från parfymören Olle Hemmendorffs lägenhet blickar man ut över takåsarna på söder i Stockholm, och det generösa ljusinsläppet gör att färgen på kalkväggarna skiftar beroende på dag och säsong. Olle är nitisk vad det gäller detaljer – allt i lägenheten är optimerat och det finns inte en onödig list i sikte. Men det noga planerade, och designobjekten som blandas med auktionsfynden, inger en varm och högst personlig känsla. Inred likt Olle och bjud på följande föremål.

Läs artikeln

15 föremål
TAKLAMPA, 1900-talets mitt.
240 EUR
Utropspris
250 EUR
GOLVLAMPOR, ett par, 1950/60-tal.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDOBORD/SÄNGBORD ett par modern tillverkning.
7 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJ 1900-talets andra hälft.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, Italien, 1950/60-tal.
1 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROLAND WILLIAMSSON, bänk, "Bamse", 1970-tal.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DAGBÄDD Art Deco 1940-tal.
700 SEK
Utropspris
3 000 SEK