Roland Svensson – skärgårdsskildrare

Roland Svensson, en av våra främsta och mest uppskattade skärgårdsskildrare, har som få andra skildrat skärgårdsmiljön med dess natur, djurliv och människor. Hans verk präglas av en stark verklighetsförankring med känsla för den speciella miljön och för fiskarbefolkningens liv. Under ett mer än 60-årigt konstnärskap var han en oöverträffad skildrare av det yttre havsbandet i Stockholms skärgård både i måleri, grafik och författarskap.

Svensson föddes i Stockholm men sökte sig tidigt ut i skärgården för att skildra livet ur skärgårdsfolkets perspektiv. Han såg det som sitt kall att i ord och bild dokumentera detta liv innan det skulle försvinna. Under studietiden på 1930-talet vid Konstakademien i Stockholm växte hans intresse för grafiken. Han föredrog annars teckning och måleri på egen hand i skärgården. Skolan för Grafisk Konst leddes av konstnärerna Emil Johanson-Thor och Harald Sallberg. Bland alla grafiska tekniker var det Sallberg som under andra halvan av 1930-talet fick Svensson att välja just den litografiska.

I denna temaauktion säljs ett 30-tal litografier med olika motiv hämtade från Roland Svenssons älskade skärgård.

Visningen är öppen på Berzelii Park 1 i Stockholm måndag 11 maj – fredag 15 maj. Öppet: kl 11–17

29 föremål