Ryskt silver & konsthantverk

Ryskt silver och konsthantverk kännetecknas av ett tydligt formspråk, färgstarka materialval och hög kvalitet – igenkännande är kontrasterna i dekoren. När det gäller silver ser man ofta förgyllda silverytor med dekor i cloisonné eller släta ytor med dekor i niello. Cloisonné är en färgstark teknik där mönstret skapas av tunna silvertrådar som man sedan fyller med emalj i olika färger. Några av de bästa mästarna brukade efter den första bränningen lägga till ytterligare färger över de första för att skapa en skuggeffekt. Ju fler färger desto skickligare mästare. Niello är den enklaste formen av emalj. Den framställs genom att blanda koppar, silver, bly och svavel, som hettas upp och krossas till ett svart pulver efter avsvalning. Pulvret återfuktas sedan och läggs i det graverade mönstret på föremålets yta.

Bland de utvalda föremålen i auktionen kan man hitta flera exempel på föremål av god kvalité med dessa typiska ryska tekniker.

69 föremål
Nattljusstakar, ett par, Judin, Ryssland 1800-tal.
Slutpris
260 EUR
Utropspris
150 EUR
Ikon, Ryssland 1800-talets slut.
Utropspris
1 000 EUR
Slutpris
2 050 EUR
Utropspris
600 EUR
Cigarettetui, silver, stämplad EB, Ryssland 1883.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bricka, silver, delvis förgylld, Moskva 1856.
Slutpris
520 EUR
Utropspris
350 EUR
Fat, silver, Moskva 1853, okänd mästare.
Slutpris
130 EUR
Utropspris
100 EUR
Matskedar, 6 st, silver, S:t Petersburg 1846.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bägare, silver, Moskva 1700-tal.
Slutpris
3 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ikon, St. Petersburg 1868 Ryssland.
Slutpris
721 EUR
Utropspris
250 EUR
Skedar, 6 st, silver, S:t Petersburg 1842.
Slutpris
140 EUR
Utropspris
250 EUR
Gustav Lindroos, bricka, silver, Moskva 1826.
Slutpris
16 600 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Fyedor Lorie, skrin, silver, Moskva 1899-1908.
Slutpris
42 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Standard i mässingsplåt, Ryssland 1800-tal.
Slutpris
320 EUR
Utropspris
400 EUR
IKON, förgyllt silver, Moskva 1792.
Slutpris
5 408 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Adolf Sper, tekanna, S:t Petersburg 1837.
Slutpris
7 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK