Finnish Sculptures

Välkommen att utforska ett urval skulpturer av finländska konstnärer. Tredimesionell konst som ständigt förändras i takt med ljus, skugga och vinkel. Här finner du abstrakta motiv till porträtt samt djur och natur. Bland auktionens höjpdunkter finns vackra bronsskulpturer av Kauko Räsänen, Carl Wilhelms och Heikki Häviäoja.

33 föremål
Emil Wikström, bronsskulptur, signerad.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
700 EUR
Carl Wilhelms, bronsskulptur, signerad och daterad-46.
Klubbat pris
1 700 EUR
Utropspris
2 000 EUR
Alpo Jaakola, brons, signerad och daterad 1982.
Klubbat pris
350 EUR
Utropspris
400 EUR
Mauno Oittinen, gipsskulptur, signerad.
Klubbat pris
340 EUR
Utropspris
250 EUR
Jorma Lehtonen, brons, signerad och daterad -86.
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
500 EUR
Oskari Jauhiainen, relief, brons och trä.
Klubbat pris
360 EUR
Utropspris
400 EUR
Heikki Häiväoja, brons.
Heikki Häiväoja, brons.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 200 EUR
KAI NORAMIES, brons, signed and dated 1968.
Klubbat pris
1 075 EUR
Utropspris
600 EUR