Tidlösa inredningar – Josef Frank, Björn Trägårdh, Estrid Ericson

Under snart 100 år har skandinaviska hem, residens och representationsvåningar inretts med möbler och föremål från Firma Svenskt Tenn. Dessa klassiska möbler och inredningsföremål uppskattades och efterfrågades redan när de var nya på marknaden då de både till form och färg kontrasterade mot vad som var vanligt generellt sett under 1920-talet och framför allt 1930-talet.

Under sent 1920-tal och påföljande 30-tal blev vissa formgivare särskilt framgångsrika och inte minst Estrid Ericson på Firma Svenskt Tenn. Den sistnämnda, som själv var en mycket skicklig formgivare, lockade även till sig många olika bildkonstnärer och formgivare, så som t ex Anna Petrus, Björn Trägårdh, Uno Åhrén och Edvin Öhrström. Mest framstående inom möbelformgivning var förstås Estrids Ericsons vän och kompanjon arkitekten och inredaren Josef Frank. Han skapade många riktiga möbelklassiker som lyft inredningar i såväl privathem som offentliga institutioner. För Josef Frank var ”trivsel och färgrikedom” ledord, ett hem utvecklades ständigt och blev aldrig färdigt, enligt honom. Nu säljer Bukowskis en utsökt samling av Firma Svenskt Tenns möbelklassiker där merparten av auktionens föremål kommer från ett och samma hem. Samlingen är ett fint exempel på ett tidlöst och samtidigt modernt inredningsideal.

27 föremål