A private collection of Asian Ceramics and Carpets, Part II

En privat samling av asiatisk keramik och mattor Samlingen är en studiesamling och sammanfördes av en svensk konstsamlare. Efter att först gjort karriär på SIDA följde nära 30 år på FN. Under dessa år byggde den akademiska samlaren upp sin stora samling. Han tröttnade aldrig på att delta i auktioner, föreläsningar, seminarier, museer och workshops relaterade till föremålen han var intresserad av. Han spenderade helger till att besöka antikhandlare, mässor och visningar.

Hela intäkten från denna auktion kommer att doneras till hjärnforskning avseende demens, Alzheimers, Parkinson, Stroke, etc. till förmån för familjer och medicinsk personal som tar hand om patienter som lider av hjärnsjukdomar, enligt önskemål från samlarens närmaste familj.

100 föremål
Skålar fyra stycken samt ask med lock, porslin, 1600-tal.
Klubbat pris
2 820 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SADELVÄSKA, Old Kashgai, ca 113 x 59 cm.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Parti, nio delar, keramik. Persien, 17/1900-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Parti porslin, sju delar, porslin. Bl.a. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Gonggong, mässing. Kina, troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ytterfoder, keramik. Sydostasien, troligen 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, old orientalisk slätväv, ca 179 - 184 x 148 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Koffert på hjul, metall, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Kendi, kraakporslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
25 100 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Parti, åtta delar, keramik. Persiska.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SADELVÄSKA, SEMIANTIK HAMADAN, CA 133,5 X 57 CM.
Klubbat pris
1 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Miniatyrkrukor, fyra stycken, keramik. Sydostasien, 1500/1600-tal.
Klubbat pris
4 360 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Träpaneler, six stycken, sydostasien, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Resealtare, kopparlegering. Tibet, 1900-talets början.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Krukor, tre stycken, keramik. Sawankhalok, Thai, 1400/1500-tal.
Klubbat pris
3 870 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skål, keramik. Chizhou, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
2 950 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, Tianqi /Chongzhen.
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Skulptur, trä. Indonesien, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, semiantik, Namazlyk, Turkmen, ca 115 x 91 cm.
Klubbat pris
2 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fönstergrind, järn, 1900-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Trädörrar, ett par. Sydostasien, Troligen Java, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Krukor, två stycken, keramik. Persien, 1800-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Skål, porslin. Thailand, Bencharong, 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Fat, keramik. Sydostasien, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klädhängare, bemålat trä. Indonesien, 1900-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Koppar, 4 stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Parti persiska objekt, 6 delar, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
2 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kruka, keramik. Sydostasien, 1300/1600-tal.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Tulpanvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Krukor, två stycken, keramik. Persiska, 16/1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fat samt skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Parti, sju delar, porslin. Kina, 1800-tal/1900-tal.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Urna, keramik. Sydostasien, 14/1600-tal.
Klubbat pris
1 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Krukor, sex stycken samt kopp, porslin. Sydostasien, 16/1700-tal.
Klubbat pris
2 207 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fat samt skål, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
34 333 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Burk, keramik. Vietnam, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
4 470 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Träpaneler, tre stycken. Indonesien, Jakarta.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
10 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fragment, 14 delar, porslin. Sydostasien, 1500/1900-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Dekordelar, sex stycken, skuret trä. Sydostasien, 1900-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kruka med lock, ask med lock samt vas, keramik, 1600-tal.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Koppar, fem stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Askar med lock, fem stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
5 250 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
3 026 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Krukor, två stycken, keramik. Sydostasien, 1300/1600-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
5 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Kruka, keramik. Sydostasien, troligen Sawankhalok, 1400-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
3 701 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). "Study-Piece".
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Dekordelar, porslin. Sydostasien, 17/1800-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Koffert på hjul, metall. 1900-tal. Mått cm.
Klubbat pris
3 201 SEK
Utropspris
1 500 SEK