Tempus fugit – en samling ur från epoken 1820-1920

Lewis Mumford, ”Technics and Civilization” 1934
Ur och klockor har alltid varit populära samlarobjekt och statusföremål. Ända sedan antikens dagar har mekanisk tidmätning varit något som fascinerat människan. De mekaniska uren uppfinns på europeisk mark under medeltiden troligtvis under 1200-talet, de mer avancerade pendeluren dyker upp under 1600-talet och utvecklades av den holländske vetenskapsmannen Christopher Huygens (1629-1695). Kunskapen spreds sig vidare till andra europeiska länder och från 1700-talet och framåt kan man tal om en mer industriell framställning av avancerade ur med pendyler och lod.
Auktionens klockor är huvudsakligen tillverkade under 1800-talet, en tidsepok där hantverk och teknik alltmer kommer att sammanfogas och där stilvariationen blomstrar. Det är också under 1800-talet som tillverkningen börjar industrialiseras.
Inledningen av seklet präglas stilmässigt av den franska empiren och samlingens nummer 1323788 och 1323798 utgör fina exempel på både den tidiga och den lite senare empirstilen. Parallellt med denna stil blev den nygotiska stilen populär i England – några fina exempel på denna stil utgör nummer 1323791 och nummer 1323763. I den svenska tillverkningen dominerade stilarna nyrokoko och ny-renässans vilket väggpendylerna av Gustaf Becker utgör goda exempel på, auktionsnummer 1323828, 1323826, 1323820.
Förutom fina stilmodeller finns två tekniskt intressanta trumpet-ur från den tyska tillverkaren Wehrle med nummer 1323821 och 1323796. I samlingen återfinns även en lodregulator från Gebruder Resch, Wien, nummer 1323749. Ett lite udda men intressant nummer bordsuret i mässing från Japan med nummer 1323784.
Bland dessa kvalitetsur återfinns även ur med lite mer humoristiskt anslag såsom vägguret från Eisenbach nummer 1323830 och ”folkhemsfavoriten” vägguret ”Per Albin Hansson” nummer 1323767.
Tempus fugit – tiden flyr - så skynda att utforska denna auktion som pågår 24 juni – 3 juli.

43 föremål
Väggur, 1900-tal.
Väggur, 1900-tal.

Utropspris
4 000 SEK