From China to the West

En kurerad Online only auktion med kinesiskt exportporslin från 1700-talet för den västerländska marknaden. Föremålen kommer från olika samlingar med speglar väl de svenska samlarnas passion för det utsökta kinesiska exportporslinet som kom till Europa via de ostindiska kompanierna. Ända sedan de första faten och vaserna såldes på auktion i Holland 1602 har efterfrågan på kinesiskt porslin bara fortsatt. Titta igenom katalogen och börja din egen samling, eller bara skaffa härliga ”conversation pieces” till din nästa middagsbjudning.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art + Design 640

463. Otto Schulz, fåtölj, Boet, Swedish Modern, Boet Göteborg 1940-tal.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
Fair warning
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
Aktuellt bud:
50 000 SEK