Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Madeleine Pyk

(Sverige, Född 1934)
Madeleine Pyk
(Sverige, Född 1934)

Madeleine Pyk, färglitografi, 1977, signerad 229/250

"Syskonen" ur mappen "Barndomen", tryckt av Mourlot, Paris. I. 33 x 41 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Madeleine Pyk är bildkonstnär och författare född i Stockholm 1934. Hon målar i en naivistisk stil och använder ofta starka färger. Hennes motivkrets inbegrips av landskap, stilleben och porträtt. Hon har studerat vid Konstfack och Konstakademien, finns representerad på Moderna Museet, Stockholms Stads samlingar och Norrköpings Museum. I Pyks motiv finns en stark längtan efter det idylliska. Hon skildrar heta sommarbilder och isande vintervyer. Hon fångar katter och tigrars väsen, färgar trädgårdar med glädje och fyller Stockholm med ottomanska och franska influenser.

Klubbat pris
1 100
107
122
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (16 bud)
29 jul 2022 17:32
1 100 SEK
29 jul 2022 17:10
1 000 SEK
29 jul 2022 17:10
1 000 SEK
29 jul 2022 17:02
950 SEK
29 jul 2022 17:02
900 SEK
29 jul 2022 17:00
850 SEK
29 jul 2022 17:00
800 SEK
28 jul 2022 14:22
750 SEK
28 jul 2022 14:22
700 SEK
28 jul 2022 14:22
650 SEK
28 jul 2022 14:22
600 SEK
23 jul 2022 8:56
550 SEK
23 jul 2022 8:56
500 SEK
23 jul 2022 8:56
400 SEK
23 jul 2022 8:56
350 SEK
22 jul 2022 21:00
300 SEK

Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13