Paavo Tynell – the man who illuminated Finland

Paavo Tynell (1890–1973) hör till de mest anmärkningsvärda personerna inom finsk armaturdesign. Hans produktion har haft en betydande inverkan på modern armaturdesign både i sitt hemland och internationellt.
Auktionen presenterar ett urval av armaturer från Tynell, som varierar från förenklade till mer dekorativa modeller i karaktäristiska material som mässing och opalglas.

29 föremål
Paavo Tynell, taklampa, modell 1673, Taito 1940.
Klubbat pris
270 EUR
Utropspris
300 EUR
Paavo Tynell, taklampa, modell 2090, Taito 1940.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
800 EUR
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
800 EUR
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
300 EUR
Paavo Tynell, taklampa modell 2004, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
1 500 EUR
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
800 EUR
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
800 EUR
Klubbat pris
290 EUR
Utropspris
300 EUR
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
800 EUR
Paavo Tynell, vägglampor, 2 st, Taito 1940.
Klubbat pris
12 650 EUR
Utropspris
4 000 EUR
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
800 EUR
Klubbat pris
370 EUR
Utropspris
300 EUR
Klubbat pris
2 550 EUR
Utropspris
800 EUR
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
800 EUR