Snidat, förgyllt och bronserat foder. Dekor med krönande gustaviansk rosett och medaljong samt ymnighetshorn. Urhuset flankerat av kannelerade pilastrar, nedtill akantusblad och en avslutade kotte. Urtavla med arabiska siffror, märkt "D. Herrström Stockholm". Höjd 75, bredd 49 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Smärre märken, ställvis senare bronsering, urtavlan har några nagg i emaljen, skadat glas med gammal lagning, Torrsprickor. Senare skruvar. Ej funktionstestad.