Golvur, av James Boyce, England, London 1600-talets slut. Barock.

Fanerad med valnöt och rot. Urhuset flankeras av pilastrar samt krön med tre knoppar-och-spira i mässing. Urtavla av mässing med hörndekor, försilvrad sifferring märkt "James Boyce London". Med sekundvisare, datumvisning, romerska och arabiska siffror. Två lod, pendel och vev medföljer. Nyckel till lodskåpet medföljer. Höjd 232 cm, bredd 50 cm. Urtavla 30,5x30,5 cm. Nyckel finns.

Ställvis omfattande slitage. Skador. Lagningar. Renoverad. Ej funktionstestad. Transporeteras nedmonterat. Nyckel finns.

Utropspris
400 EUR