Prints & Multiples – Summer Edition

Grafik är ett fascinerande hantverk som genom konsthistorien har tilltalat konstsamlare över hela världen. Inte minst är det en möjlighet att förvärva konst av giganterna inom konstvärlden till ett mer humant pris. Bukowskis presenterar härvid verk i Prints and Multiples från internationella som så väl svenska konstnärer som Lucio Fontana, Donald Baechler, Marc Chagall, Joan Miro, Karin Mamma Andersson och Olle Baertling. Är man intresserad av att köpa konst av god kvalitet är det en bra idé att starta sin samling med just prints och multiplar.

40 föremål
Alex Siburney, blandteknik,

Utropspris
2 000 SEK
Joan Miró, litografi, signerad och märkt HC.

Utropspris
2 500 - 3 000 EUR