Hornarbeten och sameslöjd

I den här auktionen presenterar vi en samling hornarbeten och sameslöjd – en över hundra år gammal hantverkstradition som grundar sig i naturmaterial och högklassig kvalitet.

Detta uttrycksfulla hantverk har sitt ursprung i bruksföremålen, där det finns en tydlig vilja att kombinera funktion och form. Föremålen som skapats under flera århundraden – och som tillverkas än idag – präglas såväl av traditionella former som kända mästares och släkters stilar och drag. De mästerligt och detaljrikt utformade askarnas, kåsornas, kisornas och knivarnas formspråk kan inte annat än beundras. Samlingen i denna auktion består av både signerade och osignerade föremål, de äldsta från förra sekelskiftet och de nyaste från 1900-talets slut, tillverkade av både kända och okända hantverkare.

52 föremål
Kåsa, signerad PS.
Kåsa, signerad PS.

Utropspris
3 000 SEK