Internationella Vårauktionen F159

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
20IRAN.392x289 cm.
26PALATSMATTA.396x295 cm.
27SHIRAZ.235x310 cm.
106LUDVIG RICHARDE (SVERIGE), olja på duk, sign. och dat. 1890.Fel årtal på katalogen.
116EDVARD MUNCH, PORTRÄTT AV HANS JAEGER.Hans Jaeger.
241HUGO BACKMANSSON, "PROMENAD I HÖSTLANDSKAP".Fel bild i katalogen.
336LEONID IVANOVITCH SOLOMATKIN, "GLATT LIV UTANFÖR KROGEN".Fel årtal på katalogen.
389URNOR, ETT PAR.Urnorna är ostämplade, och säljs som möjligen tillverkade av Kejserliga Porslinsmanufakturen i S:t Petersburg.
426CIGARRETUI.
512ETT PAR LJUSSTAKAR.
684ARMBAND MED DIAMANTER.Liten skada i mittersta diamanten.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
85FLICKAN OCH HERDEN.
95JULIUS WEIDIG, SEGELBÅT I SKÄRGÅRDEN.
115RYTTARMOTIV.
136BERNDT LINDHOLM, HAVSLANDSKAP.
141TORSTEN WASASTJERNA, EN ENSAM SEGLARE.
175MARCUS COLLIN, BRETAGNE.
243FRANS TIGER, olja på duk, sign.
303BIRGER CARLSTEDT, AFRIKANSKA MED TRUMMOR.
354IVAN ALEXEIEVITCH VLADIMIROV, REVOLT I BEZDNA 1861.
381CYLINDERSKÅP.
407BROSCH.
460EMALJÄGG.
491SMYCKESUR / LONGINES.
497DAMARMBANDSUR / ROLEX.
525BÄGARE.
526BÄGARE.
559BAROCKBÄGARE.
576RUBIN- OCH DIAMANTRING.
584RING.
587RING.
588RING.
589RING.
599RING.
620RING.
630RING.
632PÄRLRING.
633RING.
648ÖRHÄNGEN.
649ÖRHÄNGEN.
660PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitt guld och barocka Tahitipärlor.
668"NUGGET" BROSCH.
674ARMBAND.
677ARMBAND.
687ARMBAND.
702DIAMANT / PÄRLCOLLIER (O).
722HÄNGE.
723HÄNGE.
726MEDALJONG.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.