Höstens Klassiska F165

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
30KASHAN, ca 440 x 305 cm.Reparation.
49SPEGELLAMPETTER, 2 ST.Ena med Stockholms hallstämpel.
54BYGGNADSRITNING.Kopia efter C. L. Engels ritning.
145BERNDT LINDHOLM, LÖNNBRÄNNERI I LOVISA SKÄRGÅRD.Titeln har ändrats.
146AKSELI GALLEN-KALLELA, "SNÖTÄCKTA KLIPPOR/KALELA.".Proveniens.
175ALBERT EDELFELT, "BISKOP HENRIKS DÖD".Export förbud
325SOCKERSKÅL.Bredd 17 cm. och höjd 17 cm
341LJUSKRONA.Ryssland, sekelskiftet 1800.
342PSYKE.Höjd 228 cm.
382CIGARETTETUI, 84 silver, safir, rosenslipade diamanter, Gratchev Moskva 1908 - 17.Proveniensen borttagen. Har inte den i katalogen tryckta härstamningen.
411COLLIER, briljant och antikslipade diamanter ca 1.40 ct. 56 guld, St Petersburg Ryssland 1908-17. Vikt 6 g.
577RING, briljantslipad diamant ca 1.29 ct. 18K vitt guld. Vikt 4,7 g. Storlek 18-.Diamantens vikt 1.29 ct.
597LONGINES, Heritage 2011. Stål, kronograf, automatic, datum. L2.750.4.Kronometer ändrad till kronograf.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
98SANTERI SALOKIVI, FÖRSTA SNÖN.
126HJALMAR MUNSTERHJELM, KVÄLLSLANDSKAP.
136EERO JÄRNEFELT, FJÄLLANDSKAP.
156MARIA WIIK, PORTRÄTT AV ANNA GRIPENBERG.
158YRJÖ SAARINEN, SOMMARBLOMMOR.
186UNTO KOISTINEN, MADONNA.
194ONNI OJA, VINTERLANDSKAP.
195TYKO SALLINEN, KLIPPVY.
196EERO NELIMARKKA, VINTERLANDSKAP.
199ILMARI AALTO, BLÅSIG DAG.
234TEPPO TERÄ, UGGLOR.
329LAMPFOT,
355ÄGG, 84 silver, emalj granater. Stämplad GK, St Petersburg 1880-90. Vikt 112 g.
398RING, blå safir ca. 1,30 ct. antikslipade diamanter ca 3.50 ct. H vs/si. 18K guld. Storlek 18, vikt 6,3 g.
454RING, antikslipad briljant ca 1.75 ct. 14K vitguld. Vikt 3,2 g.
499ÖRHÄNGEN, antikslipade diamanter ca 1.5 ct, odlade droppformade sötvattenspärlor 11 mm.
541RING, gammalslipade diamanter ca 1.02 ct. H/si3. Vikt 2,9 g.

Föremål med exportförbud

Nr.Föremål
175ALBERT EDELFELT, "BISKOP HENRIKS DÖD".

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.