268
422675

VASER, ETT PAR.

Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
22 900 - 34 400 SEK
2 090 - 3 140 USD
Klubbat pris
1 500 EUR
VASER, ETT PAR.

Patinerad, förgylld brons och opalglas Ryssland, 1800-talets mitt. Höjd 38,5-39 cm.

Ett glas av senare datum och en med spricka.

Russian Houses, Elizabeth Gaynor, Kari Haavisto, Darra Goldstein.1994. Picture of the page 80.
The book included in the lot.

Similar vases can be seen in Empress Maria Feodorovna's Cottage Palace in Peterhof, St. Petersburg.