Modern + Contemporary F170

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
404Olavi Vaarula, "SPÅR EFTER HISTORIER".Återrop
405Aarno Salosmaa, "KOMPOSITION".1 000 EUR
406Esko Tirronen, MOLN.800 EUR
407Otto Mäkilä, FORMER.3 100 EUR
408Olli Lyytikäinen, "UTAN TITEL".Återrop
409Olli Lyytikäinen, "SJÄLVPORTRÄTT".1 500 EUR
410JUHANA BLOMSTEDT, KOMPOSITION.Återrop
411Rafael Wardi, LANDSKAP FRÅN STORA RÄNTAN.Återrop
412Rafael Wardi, TRÄHÄST.Återrop
413Rafael Wardi, "TRÄHÄST".Återrop
414Rafael Wardi, "STILLEBEN".5 900 EUR
415Reidar Särestöniemi, LIGGANDE MAN.650 EUR
416Veikko Hirvimäki, PÅ VÄG.1 100 EUR
417NANDOR MIKOLA, akvarell, signerad och daterad 1990.Återrop
418Nandor Mikola, GREN.850 EUR
419Nandor Mikola, STILLEBEN.470 EUR
420Kuutti Lavonen, "REGINA CELI".1 400 EUR
421Kuutti Lavonen, HÖR ÄNGEL.5 400 EUR
422Juha Soisalo, "IN HONOUR OF FAMILY I".Återrop
423Kristian Krokfors, GRÅ ANDALUSIEN.3 600 EUR
424REIDAR SÄRESTÖNIEMI, DIS I LAPPLAND.Återrop
425Aarno Salosmaa, "KOMPOSITION".800 EUR
426Sam Vanni, KOMPOSITION.1 300 EUR
427Max Salmi, "HARLEKINEN".1 000 EUR
428Max Salmi, "DEN UNGA JONGLÖREN".1 200 EUR
429Mauri Favén, "SJÖLANDSKAP".1 830 EUR
430Reino Hietanen, KOMPOSITION.Återrop
431Heikki Aspinen, "SJÄLVSTÄNDIGHETENS TID".Återrop
432Kari Juva, "MOLNFLICKAN".Återrop
433Risto Salonen, FRÅN FINLANDIA SERIEN.Återrop
434Kimmo Pyykkö, "FARLED".6 000 EUR
435Kimmo Kaivanto, "SKRIVET I VATTNET".Återrop
436Eero Hiironen, "FLOCKEN".4 800 EUR
437Eero Hiironen, "FIGUR".Återrop
438Åke Mattas, STAM.3 000 EUR
439Elvi Maarni, PIANISTEN.2 100 EUR
440Elvi Maarni, BÅGSKYTTAR.4 000 EUR
441Unto Pusa, "GASFABRIKENS LASTBIL".600 EUR
442Taisto Ahtola, "VIRRAN SILTA I LUOPIOINEN, PUUTIKKALA".820 EUR
443Juha Soisalo, SIDENVÄGEN.910 EUR
444KRISTIAN KROKFORS, blandteknik på papper, signerad och daterad -82.Återrop
445Kauko Lehtinen, ENSTÖRINGEN.Återrop
446Kimmo Kaivanto, PÅ STRANDEN.Återrop
447KRISTIAN KROKFORS, olja på duk, signerad och daterad -95.Återrop
448Matti Kujasalo, "BALANSERAT FÄLT".1 500 EUR
449Kristian Krokfors, "PERFEKT DAG".2 100 EUR
450ERIK ENROTH, olja på skiva, signerad och daterad -75.Återrop
451Matti Kujasalo, "BLÅ KVADRAT PÅ RÖTT".5 100 EUR
452MAUNO HARTMAN, graverad skiva, a tergo signerad och daterad 1985.Återrop
453Kimmo Kaivanto, "UTBROTT".6 000 EUR
454Kristian Krokfors, "FÖRORT/URBANT LANDSKAP II".1 700 EUR
456AARNO SALOSMAA, olja på duk, signerad och daterad -83.Återrop
457Matti Kujasalo, KOMPOSITION.8 000 EUR
458KALEVI PYYKÖNEN, olja på duk, signerad och daterad -88.Återrop
459MAX SALMI, olja på skiva, signerad och daterad -74.Återrop
460KRISTIAN KROKFORS, blandteknik på papper, signerad och daterad -82.Återrop
461ELGA SESEMANN, gouache på papper, signerad.Återrop
462Ahti Lavonen, KOMPOSITION.2 000 EUR
463MAUNO MARKKULA, olja på duk, signerad.Återrop
464JUHANI LINNOVAARA, akvarell, signerad och daterad -60.Återrop
465Anita Snellman, NÄTEN LAPPAS.2 200 EUR
466Anita Snellman, STILLEBEN MED FLASKOR.Återrop
467Marjukka Paunila, STADSVY.500 EUR
468Anita Snellman, TUPP.1 500 EUR
469Anita Snellman, "NAKEN II".1 900 EUR
470Max Salmi, "NAKENSTUDIE".700 EUR
471Otto Mäkilä, SJÄLVPORTRÄTT.4 200 EUR
472OTTO MÄKILÄ, olja på duk, signerad.Återrop
473OTTO MÄKILÄ, olja på duk, signerad och daterad -26.Återrop
474Tapani Raittila, UNG FLICKA.1 100 EUR
475Reidar Särestöniemi, MODELL.2 500 EUR
476Björn Nyman, "RÖKELSE".Återrop
477Elvi Maarni, HÄSTAR PÅ ÄNGEN.1 700 EUR
478HELGE DAHLMAN, olja på skiva, signerad och daterad -77.Återrop
479Helge Dahlman, DAM VID FÖNSTRET.1 600 EUR
480Unto Koistinen, DAM I SIDOPROFIL.Återrop
481Elvi Maarni, "HÄSTAR I HAGEN".1 100 EUR
482Helge Dahlman, ORTODOXA KAPELLET, HELSINGFORS.600 EUR
483Ahti Lavonen, KOMPOSITION.100 EUR
484HELGE DAHLMAN, olja på skiva, signerad och daterad -77.Återrop
485Salvador Dalí, "LES SONGES DROLANTIQUES DE PANTAGRUEL".500 EUR
486Salvador Dalí, "LES SONGES DROLANTIQUES DE PANTAGRUEL".500 EUR
487Bernard Buffet, GRÖN FJÄRIL.700 EUR
488Robert Rauschenberg, "2K".750 EUR
489VICTOR VASARELY, magnettavla, plast, metall, signerad och numrerad 777/3000.Återrop
490AUlf Rollof, "MIDNATTSBLÅ RGB".Återrop
491Björn Wessman, "YGGDRASIL".2 500 EUR
492Inal Savchenko, "BLÅTT MED PEPPAR".1 800 EUR
493Gleb Bogomolov, "ÄKTENSKAP".2 100 EUR
494Gleb Bogomolov, "MÅLET".1 500 EUR
495Gleb Bogomolov, "SKYTT".1 500 EUR
496Antoni Tàpies, "LE GRAND TABLE".2 900 EUR
497Evgeny Mikhnov-Voitenko, KOMPOSITION MED BLÅTT.Återrop
498Evgeny Mikhnov-Voitenko, KOMPOSITION.1 600 EUR
499Anna Tuori, "REGN I BELLA COOLA".8 000 EUR
500TUULI-ANNA VIITANEN, olja och tempera på skiva, a tergo signerad och daterad 2001.Återrop
501Henry Wuorila-Stenberg, "MÅLNING".4 000 EUR
502Ilari Hautamäki, "CADILLAC DADDY (FOR CY TWOMBLY)".1 600 EUR
503Oliver Whitehead, "RED WRECK".Återrop
504SUSANNE GOTTBERG, "GRÅ ABSTRAKT".Återrop