Modern + Contemporary F170

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
304BROSCH, "Vela", sterlingsilver, Björn Weckström, Lapponia 1971.Återrop
305Björn Weckström, RING, "Petrified Lake" sterling silver, akryl, Björn Weckström Lapponia 1975.570 EUR
306Björn Weckström, ÖRHÄNGEN,"Mikroner" sterling silver, akryl. Lapponia 1974.300 EUR
307Zoltan Popovits, ÖRHÄNGEN "Calliope" sterling silver, Lapponia 1985.100 EUR
308ARMBAND, sterling silver, MJH Åbo 1973.Återrop
309ARMSMYCKE, "Darinas smycke" sterling silver, Lapponia 2007.Återrop
310ARMSMYCKE "Aniara" sterling silver, Lapponia 1990.Återrop
311Björn Weckström, BROSCH, "Skulptor" sterling silver, Lapponia Björn Weckström 1973.Återrop
312Björn Weckström, HALSSMYCKE, "Galaktiska toppar" sterling silver, Lapponia 1973.900 EUR
313RING, "Celian vaknar" sterlingsilver, Lapponia 1969.Återrop
314RING, "Carina", sterlingsilver, Lapponia 1973.Återrop
315Björn Weckström, ARMSMYCKE, sterlig silver, Lapponia Björn Weckström 1973.Återrop
316Björn Weckström, MANCHETTKNAPPAR "Vy från Luna" sterling silver, Lapponia 1972.100 EUR
317Björn Weckström, BROSCH, 916 silver, BRW Helsingfors 1963. Unik.280 EUR
318Vivianna Torun Bülow-Hübe, ARMBANDSUR, "Vivianna Watch" Limited edition No 21/100 for Georg Jensen. Danmark 2004.Återrop
319Saara Hopea, SLIPS / BOLA, silver, agat, läder, Ossian Hopea Borgå 1977.550 EUR
320Saara Hopea, RING, 916 silver, Ossian Hopea, Porvoo 1966.500 EUR
321Vivianna Torun Bülow-Hübe, ARMRING, silver, rökkvarts, Vivianna Torun Bülow-Hübe, franska stämplar.1 300 EUR
322Elis Kauppi, HALSSMYCKE, sterling silver, aventurinkvarts, Kupittaan Kulta 1972.440 EUR
323Elis Kauppi, HALSSMYCKE, sterling silver, Kupittaan Kulta Åbo 1971.200 EUR
324Zoltan Popovits, ARMSMYCKE "Glacier" sterling silver, Lapponia 1973.220 EUR
325Elis Kauppi, RING, sterling silver, aventurinkvarts, Kupittaan Kulta. Finska exportstämplar.Återrop
326Elis Kauppi, HALSSMYCKE, sterling silver, rökkvarts, Kupittaan Kulta. Export stämplar.Återrop
327Helge Dahlman, MOTIV FRÅN HELSINGFORS.580 EUR
328Tapani Raittila, UTSIKT ÖVER HELSINGFORS.2 400 EUR
329Tapani Raittila, VY FRÅN SKATUDDEN.1 800 EUR
330Sigrid Schauman, STRANDVÄG.3 000 EUR
331Anitra Lucander, LANDSKAP.2 200 EUR
332Ulla Malm, HANDEN PÅ HJÄRTAT.Återrop
333Eva Cederström, "STILLEBEN".3 000 EUR
334Per Stenius, STADSVY.800 EUR
335Håkan Brunberg, UGGLEFAMILJEN.1 550 EUR
336Gunilla Kihlman, "LÖVBRAND I SKÄRGÅRDEN".650 EUR
337Håkan Brunberg, SUSANNA I BADET.Återrop
338Håkan Brunberg, KEJSARENS BESÖK.1 300 EUR
339Rafael Wardi, TRÄD.2 400 EUR
340ALPO JAAKOLA, olja på duk, signerad och daterad -75.Återrop
341Ahti Lavonen, "SKOGSKANT".750 EUR
342Alpo Jaakola, "LÄMNANDE SHAMANER".2 600 EUR
343Sakari Marila, "SOMMAREN III".600 EUR
344Sakari Marila, "SOMMAREN I".600 EUR
345PAAVO PELVO, akryl på duk, signerad och daterad -85.Återrop
346Christina Snellman, VÅRLANDSKAP.720 EUR
347Heikki Somersalo, "WATUSI".1 100 EUR
348ANITA SNELLMAN, olja på duk, signerad och daterad 56.Återrop
349Juha Soisalo, "DRÖMSPEL".600 EUR
350Ahti Susiluoto, ABSTRAKT.1 400 EUR
351Unto Koistinen, MAMMA OCH BARN.2 000 EUR
352REINO HIETANEN, blandteknik, signerad.Återrop
353Kimmo Kaivanto, "RENGBÅGE".3 000 EUR
354Tove Jansson, MUMINTROLL PÅ RESA.6 000 EUR
355Tove Jansson, STILLEBEN MED FRUKT OCH TULPANER.8 000 EUR
356Tove Jansson, MÅLARSKOLAN.3 500 EUR
357Tove Jansson, "HUS I FLORENS".2 700 EUR
358TOVE JANSSON, teckning, signerad, märkt Frankfurt Oder och daterad -34.Återrop
359Tove Jansson, PARKMOTIV FRÅN PARIS.900 EUR
360Tove Jansson, GATUSCEN.1 100 EUR
361TOVE JANSSON, teckning, signerad, märkt Vowinkel och daterad -34.Återrop
362Tove Jansson, UTSIKT FRÅN FRANKRIKE.830 EUR
363TOVE JANSSON, teckning, signerad och daterad -34.Återrop
364Lars-Gunnar Nordström, KOMPOSITION.14 500 EUR
365PAUL OSIPOW, akryl på papper, signerad och daterad -75.Återrop
366Paul Osipow, KOMPOSITION.1 400 EUR
367Göran Augustson, KOMPOSITION.1 250 EUR
368LARS HOLMSTRÖM, akryl på duk, signerad och daterad -88.Återrop
369Lars-Gunnar Nordström, KOMPOSITION.10 600 EUR
370OLE KANDELIN, olja på pannå, signerad och daterad -46.Återrop
371Paul Osipow, KOMPOSITION PÅ BRUNT.600 EUR
372PAUL OSIPOW, olja på papper, signerad och daterad -89.Återrop
373Paul Osipow, KOMPOSITION.2 800 EUR
374Lars-Gunnar Nordström, "DIMENSIONELL FUNKTION".17 000 EUR
375Lauri Ahlgrén, "ORGANISMENS CHANS".5 600 EUR
376Lauri Ahlgrén, "DALLRANDE FIGUR PÅ LJUS BAKGRUND".3 800 EUR
377Lauri Ahlgrén, "ORGANISMENS BEVÅG".Återrop
378JUHANI LINNOVAARA, serigrafi, signerad och numrerad 84/100.Återrop
379UNTO KOISTINEN, olja på papp-pannå, signerad och daterad 1960.Återrop
380Leena Luostarinen, BLOMMA.4 200 EUR
381Juhani Linnovaara, "DEN SISTA AV SITT SLAG".9 500 EUR
382Marjatta Tapiola, "KÄKBEN".1 100 EUR
383Leena Luostarinen, LEOPARDER.2 800 EUR
384ANITRA LUCANDER, olja på duk, signerad.Återrop
385Ulla Malm, VÄNNEN.Återrop
386Anitra Lucander, KONSERT.6 200 EUR
387Leena Luostarinen, "OFELIAS DÖD I".6 000 EUR
388Leena Luostarinen, "OFELIAS DÖD II".9 000 EUR
389Anitra Lucander, "HÄGRING".4 000 EUR
390Lennart Segerstråle, "I TRÄDGÅRDEN".1 500 EUR
391Rafael Wardi, TILLSAMMANS.Återrop
392LEENA LUOSTARINEN, akvarell på papper, signerad.Återrop
393LEENA LUOSTARINEN, akvarell, signerad och daterad -80.Återrop
394Reidar Särestöniemi, SOLNEDGÅNG.Återrop
395Birgitta Ara, DEN OBERÖRDA.3 000 EUR
396Kimmo Pyykkö, "JOKERN".4 000 EUR
397Taisto Martiskainen, IMATRAS MÖ.Återrop
398Arvo Siikamäki, ROP.400 EUR
399Juhani Harri, YXA OCH STOLRYGG.2 000 EUR
400Leila Hietala, KLÄTTRARE.410 EUR
401Aarno Salosmaa, KOMPOSITION.Återrop
402Timo Solin, "UPPÅT".16 500 EUR
403EINO RUUTSALO, akryl på duk, signerad och daterad -86.Återrop