263
583549

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
12 600 - 15 800 SEK
1 370 - 1 720 USD
Klubbat pris

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

GLASSKULPTUR, "Claritas" signerad Timo Sarpaneva, Iittala 1984 C1373.

Klart glas, slöja med bubblor och tre vertikala veck. Höjd 21,5 cm

Bruksslitage.

Formgivare