Empire, Stockholmsarbete 1800-talets början. Mahognyfanerad med fyra pelarben samt svarta kulfötter. Fyrkantig läderklädd skiva med förgylld kant. Fem lådor och förgyllda bronsbeslag runt benens sarg och på lådorna. Höjd 77,5 cm, bred 80 cm, längd 151 cm. Renoverad.
×
Logga in
Kunde inte logga in