Madeleine Pyk – en samling F769
51
568289

Berndt Lindholm

(Finland/Sverige, 1841-1914)
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
105 000 - 158 000 SEK
11 500 - 17 200 USD
Klubbat pris
17 500 EUR
Berndt Lindholm
(Finland/Sverige, 1841-1914)

SÄRÖ, GÖTEBORG.

Sign. -86. Olja på duk 34,5x50,5 cm.

Proveniens

Gustaf Krafft, Göteborg och Särö, som köpte verket direkt av konstnären ca 1886.
Ella Cadogan (född Krafft), sedan nedärvd till nuvarande ägare.
Privat samling, UK.