Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
238
1105198

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Utropspris
12 000 - 14 000 EUR
123 000 - 144 000 SEK
13 900 - 16 300 USD
Klubbat pris
Återrop
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

TIMO SARPANEVA, Metall. Signerad Timo Sarpaneva -81.

Stållandskap. 150x124 cm.

Litteratur

Illustrerad i boken "Sarpaneva". Förlag Otava 1986. Sid 5.

Övrig information

Timo Sarpaneva gjorde ofta sin design i industrianläggningar, där han hade direkt kontakt med personal och material. Denna typ av arbete ger en unik utgångspunkt för materialförsök som är nödvändiga för att skapa nya sätt att arbeta och särskiljande produkter. Glasfabriken var en oändlig inspirationskälla för Sarpaneva, inte bara för glas. På många sätt studerade han möjligheterna att utnyttja fabrikens "värme" i sitt arbete. 'Stållandskapet' från 1981 är det första metallarbetet som skapats i fabrikens smältugn. Värmen patinerades och böjde stålet enligt hur konstnären lade sitt råmaterial ovanpå eller framför en brinnande glasugn. "Stållandskapet" hade hedersplatsen i Sarpanevas hem. Inspirerat av det, fortsatte konstnären sina experiment några år. "Stållandskapet" är ett nyckelarbete i Sarpanevas produktion, som öppnade en ny genre för konstnären och uppmuntrade även glasfabrikens personalen att prova nya experiment.

Konstnär

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer