Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
383
1061345

Toini Kallio

(Finland, 1891-1981)
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
10 300 - 15 400 SEK
1 160 - 1 740 USD
Klubbat pris

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977
Toini Kallio
(Finland, 1891-1981)

TOINI KALLIO, HÅRGARNSMATTA, Aaltonens Mattväveri Kiikka, 1930-tal. Ca 240x175 cm.

"Kämmen" (Handflata).

Fransskador på kortsidorna. Enstaka fläckar.

Formgivare

Toini Kallio (1891–1981) var en finländsk textilkonstnär, mest känd för sina högkvalitativa rölakanmattor som hon designade på 1930-talet. År 1923 grundade hon sin ateljé, Toini Kallion Koristetaidetoimisto (Toini Kallios dekorativa konststudio), en av de första konstvävstudiorna i Finland. Mattor designade av Kallio tillverkades bland annat av Aaltosens Mattokutomo i Kiikka. Hennes verk förenade traditionellt finländskt hantverk med ett modernt formspråk. Även om Kallios vävateljé inte fortsatte efter hennes tid, kan hennes inflytande fortfarande ses inom finländsk textilkonst. Hennes arbete har inspirerat många senare konstnärer, och hennes arv lever vidare i finländsk design.