Modern Masters Helsinki F194

Delta i liveauktionen här>

394 föremål
101. Pablo Picasso, "TÊTE DE FEMME (DE PROFIL)".
Klubbat pris
17 000 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
102. ANGEL BOTELLO, skulptur, brons, signerad #2 Botello.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
103. LUU CONG NHAN, tusch på papper, sgnerad.
Klubbat pris
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
104. David Hockney, "PARADE, METROPOLITAN OPERA".
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
105. Roy Lichtenstein, "REFLECTIONS ON SODA FOUNTAIN".
Klubbat pris
35 000 EUR
Utropspris
38 000 - 48 000 EUR
106. Björn Weckström, COLLIER, "Tenochtitlan", 14K guld. Lapponia 1984.
Klubbat pris
1 700 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
107. Liisa Vitali, ÖRHÄNGEN, 14K guld. Kultakeskus 1971.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
109. Björn Weckström, ARMBAND, "Suma", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
111. SEPPO TAMMINEN, HALSSMYCKE, mässing, 1970-tal.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
116. Björn Weckström, ARMBAND, "Carrara", 14K guld. Lapponia 1981.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
118. Liisa Vitali, RING, 14K guld. Kultakeskus 1971.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
119. Björn Weckström, ARMBAND, silver. Lapponia 1971.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
122. Saara Hopea, HALSSMYCKE, silver. Ossian Hopea, Borgå 1981.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
123. Saara Hopea, HALSSMYCKE, silver. Ossian Hopea, Borgå 1978.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
136. Tapio Wirkkala, HÄNGE, "Silvermåne", silver. Kultakeskus, 1971.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
138. Nanny Still, HÄNGE, titan, silver. Kultakeskus 1976.
Klubbat pris
260 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
139. Bertel Gardberg, ARMBAND, silver. Ekenäs 1974.
Klubbat pris
350 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
141. GÖRAN HONGELL, SKÅL, Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
600 - 800 EUR
145. Alvar Aalto, VAS, modell 9750, Karhula Glasbruk 1937-1949.
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
150. Kaj Franck, Vaser, 6 st, "Prisma", signerade.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
152. Gunnel Nyman, GLASSERVIS.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
159. Timo Sarpaneva, signerad Timo Sarpaneva-Iittala -55.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
161. Tapio Wirkkala, KONSTGLAS, signerad Tapio Wirkkala 3860.
Klubbat pris
6 500 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
164. Tapio Wirkkala, SKÅL, 3345, signerad  Tapio Wirkkala Iittala.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
176. Aimo Okkolin, SKÅL.
176. Aimo Okkolin, SKÅL.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
182. Gunnel Nyman, Skål, Riihimäen Lasi Oy, 1938.
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
184. Gunnel Nyman, Vas, signerad G. Nyman.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
186. Kaj Franck, Flaska, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
190. Timo Sarpaneva, Konstglas, signerad Timo Sarpaneva, Iittala -55.
Klubbat pris
10 800 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
194. Alvar Aalto, Vas, 3031, Iittala 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
196. Rut Bryk, Relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
197. Michael Schilkin, LODJUR.
Klubbat pris
13 000 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
198. Toini Muona, Kruka, stengods, signerad TM.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
200. Toini Muona, Vas, keramik, signed TM.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
201. Toini Muona, Fat, stengods, signerad TM Arabia.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR