Kan inte nå servern

Modern Masters Helsinki F194

Visning: 8-13 november. Gamla Hamnen, Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors. Öppet: mån–fre kl 10–18, lör–sön kl 11–16.
Auktion: 14 november. Start kl 14. Bukowskis, Gamla Hamnen Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.

Delta i liveauktionen här>

 
394 föremål
69. "KOMPOSITIO PÅ GRÅTT".
69. "KOMPOSITIO PÅ GRÅTT".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
74. ALPO JAAKOLA, "TURISMO".
74. ALPO JAAKOLA, "TURISMO".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
500 - 600 EUR
240. ALVAR AALTO OCH HEIKKI HÄIVÄOJA, miniatyrskulptur, 1959.
240. ALVAR AALTO OCH HEIKKI HÄIVÄOJA, miniatyrskulptur, 1959.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
371. ALVAR AALTO, Fåtölj, Artek 1970/1980-tal.
371. ALVAR AALTO, Fåtölj, Artek 1970/1980-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
600 - 800 EUR
102. ANGEL BOTELLO, skulptur, brons, signerad #2 Botello.
102. ANGEL BOTELLO, skulptur, brons, signerad #2 Botello.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
100. Ado Lill, "KIHID IV".
100. Ado Lill, "KIHID IV".
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
176. Aimo Okkolin, SKÅL.
176. Aimo Okkolin, SKÅL.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
10. Alice Kaira, "MODERS LYCKA".
10. Alice Kaira, "MODERS LYCKA".
Klubbat pris 
850 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
71. Alice Kaira, 'ÖMHET'.
71. Alice Kaira, 'ÖMHET'.
Klubbat pris 
650 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
5. Alpo Jaakola, KOMPOSITION.
5. Alpo Jaakola, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
366. Alvar Aalto, Bord / konferensbord, Artek 1900-talets mitt.
366. Alvar Aalto, Bord / konferensbord, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
279. Alvar Aalto, Dörrhandtag, Valaistustyö 1962.
279. Alvar Aalto, Dörrhandtag, Valaistustyö 1962.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
318. Alvar Aalto, Golvlampa modell A811, Valaistystyö.
318. Alvar Aalto, Golvlampa modell A811, Valaistystyö.
Klubbat pris 
5 500 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
344. Alvar Aalto, Golvlampa, modell A808, 1970-talets mitt.
344. Alvar Aalto, Golvlampa, modell A808, 1970-talets mitt.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
308. Alvar Aalto, KYRKBÄNK, modellexemplar, 1950-talets slut.
308. Alvar Aalto, KYRKBÄNK, modellexemplar, 1950-talets slut.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
278. Alvar Aalto, Skärm, Artek, 1900-talets mitt.
278. Alvar Aalto, Skärm, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
323. Alvar Aalto, TAKLAMPA, A111, Valaistustyö.
323. Alvar Aalto, TAKLAMPA, A111, Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
358. Alvar Aalto, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö.
358. Alvar Aalto, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
270. Alvar Aalto, Taklampa, Taito 1930-talets slut.
270. Alvar Aalto, Taklampa, Taito 1930-talets slut.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
294. Alvar Aalto, Taklampa, modell A622A, Valaistustyö.
294. Alvar Aalto, Taklampa, modell A622A, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
280. Alvar Aalto, Taklampor, ett par, modell A110, Valaistustyö.
280. Alvar Aalto, Taklampor, ett par, modell A110, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
145. Alvar Aalto, VAS, modell 9750, Karhula Glasbruk 1937-1949.
145. Alvar Aalto, VAS, modell 9750, Karhula Glasbruk 1937-1949.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
194. Alvar Aalto, Vas, 3031, Iittala 1900-talets mitt.
194. Alvar Aalto, Vas, 3031, Iittala 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
95. Angel Botello, FLICKA MED HOPPREP.
95. Angel Botello, FLICKA MED HOPPREP.
Klubbat pris 
8 000 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
75. Ari Virtanen, "BLADKLÄNNING".
75. Ari Virtanen, "BLADKLÄNNING".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 400 - 3 800 EUR
80. Ari Virtanen, "REGNBÅGE".
80. Ari Virtanen, "REGNBÅGE".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 200 - 3 600 EUR
260. Arne Vodder, Sideboard, Sibast Furniture, Danmark.
260. Arne Vodder, Sideboard, Sibast Furniture, Danmark.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
92. Arvid Broms, "LUOVA IHMINEN/EMMI JURKKA & EGO".
92. Arvid Broms, "LUOVA IHMINEN/EMMI JURKKA & EGO".
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
93. Arvo Siikamäki, LIGGANDE KVINNA. .
93. Arvo Siikamäki, LIGGANDE KVINNA. .
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
139. Bertel Gardberg, ARMBAND, silver. Ekenäs 1974.
139. Bertel Gardberg, ARMBAND, silver. Ekenäs 1974.
Klubbat pris 
350 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
340. Bertel Gardberg, Pallar, 5 st, Normark Finnmade. 1960-tal.
340. Bertel Gardberg, Pallar, 5 st, Normark Finnmade. 1960-tal.
Klubbat pris 
2 430 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
35. Birger Carlstedt, KOMPOSITION.
35. Birger Carlstedt, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
20 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
292. Birger Kaipiainen, Brickbord, signerad Kaipiainen 1942 Arabia.
292. Birger Kaipiainen, Brickbord, signerad Kaipiainen 1942 Arabia.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
227. Birger Kaipiainen, FAT, stengods, signerad B. Kaipiainen, Arabia.
227. Birger Kaipiainen, FAT, stengods, signerad B. Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
209. Birger Kaipiainen, RELIEF, stengods, signerad Kaipiainen.
209. Birger Kaipiainen, RELIEF, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
212. Birger Kaipiainen, SKULPTUR, stengods, signerad Kaipiainen.
212. Birger Kaipiainen, SKULPTUR, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
234. Birger Kaipiainen, SKÅL, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
234. Birger Kaipiainen, SKÅL, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
203. Birger Kaipiainen, fat, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
203. Birger Kaipiainen, fat, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
116. Björn Weckström, ARMBAND, "Carrara", 14K guld. Lapponia 1981.
116. Björn Weckström, ARMBAND, "Carrara", 14K guld. Lapponia 1981.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
109. Björn Weckström, ARMBAND, "Suma", 14K guld. Lapponia 1971.
109. Björn Weckström, ARMBAND, "Suma", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
119. Björn Weckström, ARMBAND, silver. Lapponia 1971.
119. Björn Weckström, ARMBAND, silver. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
106. Björn Weckström, COLLIER, "Tenochtitlan", 14K guld. Lapponia 1984.
106. Björn Weckström, COLLIER, "Tenochtitlan", 14K guld. Lapponia 1984.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
4. CAROLUS ENCKELL, UTAN TITEL.
4. CAROLUS ENCKELL, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
396. CECI SÖDERLUND, RYA. Ca 200x170 cm.
396. CECI SÖDERLUND, RYA. Ca 200x170 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
700 - 900 EUR
86. Carolus Enckell, "RÖD KVADRAT".
86. Carolus Enckell, "RÖD KVADRAT".
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
64. Carolus Enckell, "SÅSOM DELARNA STÅR TILL DET HELA".
64. Carolus Enckell, "SÅSOM DELARNA STÅR TILL DET HELA".
Klubbat pris 
8 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR