101
1112106

FIGURIN, porslin, kejserliga porslinsfabriken St:Petersburg, Nikolai II:s tid 1911.

Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
45 100 - 56 400 SEK
4 170 - 5 220 USD
Klubbat pris
4 200 EUR

Figurinserien "Folkslag från Ryssland" skapades åren 1907-17 på beställning från tsar Nikolai II. 1897 gjordes den första folkräkningen i Ryssland och tack vare den väcktes ett intresse för de olika folkgruperna som bodde i Ryssland. Totalt avbildades 74 olika etniska grupper och 146 olika individer. Skulptören Pavel Kamensky och konstnärerna som målade skulpturerna, arbetade med material och bilder från samlingarna i Etnografiska och Antropologiska museet i St:Petersburg. Samtliga skulpturer finns i Kejserliga porslinsfabrikens museum i St:Petersburg. Höjd 19 cm.

Proveniens

I samma familjens ägo sedan senare delen av 1900-talet.