70
1084154

GULDSABEL, av Sankt Annas och Sankt Georgsorden, Ryssland, modell 1913 för infanteriet.

Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
56 700 - 68 000 SEK
5 220 - 6 260 USD
Klubbat pris

Förgyllt mässingfäste med Nikolai II:s monogram och applicerad mässingssköld med Sankt Annas ordens kors i emalj samt text för tapperhet. Svärdsknappen med applicerad miniatyr av Sankt Georgs kors i silver. Klingan med tillverkarens märke (Zlatoust) och Nikolai II:s monogram samt kejserliga dubbelörnen. Läderklädd balja med förgyllda mässingsbeslag. Längd 93 cm, klingan 78 cm.

Ställvis slitage. Emaljskador. Parerstången något böjd. Baljan och ett beslag i fästet från rysk officerssabel, modell 1909.