70
1084154
GULDSABEL, av Sankt Annas och Sankt Georgsorden, Ryssland, modell 1913 för infanteriet.

Förgyllt mässingfäste med Nikolai II:s monogram och applicerad mässingssköld med Sankt Annas ordens kors i emalj samt text för tapperhet. Svärdsknappen med applicerad miniatyr av Sankt Georgs kors i silver. Klingan med tillverkarens märke (Zlatoust) och Nikolai II:s monogram samt kejserliga dubbelörnen. Läderklädd balja med förgyllda mässingsbeslag. Längd 93 cm, klingan 78 cm.

Ställvis slitage. Emaljskador. Parerstången något böjd. Baljan och ett beslag i fästet från rysk officerssabel, modell 1909.

Utropspris:

5 000 - 6 000 EUR

50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris: