Kan inte nå servern

Jonas Bohlin

(Sverige, Född 1954)
Jonas Bohlin
(Sverige, Född 1954)

JONAS BOHLIN, "Concrete", karmstol, Källemo, Värnamo 1981.

Betong och järn. Signerad 98/100 jONAS BOHLIN. Höjd 89,5 cm, bredd 49 cm, djup 57 cm, sitthöjd 45,5 cm.

Smärre slitage, anlupen.

Konstnär

Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
14 400
E
U
R
162 288
S
E
K
15 027
USD
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (33 bud)
11
27 okt 2019 16:13
14 400 EUR
6
27 okt 2019 16:13
14 200 EUR
12
A
27 okt 2019 16:13
14 000 EUR
11
27 okt 2019 16:13
14 000 EUR
12
A
27 okt 2019 16:13
13 800 EUR
6
27 okt 2019 16:13
13 600 EUR
12
27 okt 2019 16:12
13 200 EUR
11
27 okt 2019 16:11
13 000 EUR
9
27 okt 2019 16:04
12 800 EUR
11
27 okt 2019 15:56
12 600 EUR
9
27 okt 2019 15:53
12 400 EUR
11
27 okt 2019 15:52
12 200 EUR
10
A
27 okt 2019 15:51
12 000 EUR
11
27 okt 2019 15:51
12 000 EUR
10
A
27 okt 2019 15:51
11 800 EUR
11
27 okt 2019 15:51
11 600 EUR
10
A
27 okt 2019 15:39
11 400 EUR
11
27 okt 2019 15:39
11 200 EUR
10
A
27 okt 2019 15:39
11 000 EUR
11
27 okt 2019 15:39
10 800 EUR
10
A
27 okt 2019 15:38
10 600 EUR
11
27 okt 2019 15:38
10 400 EUR
10
27 okt 2019 13:56
10 200 EUR
9
27 okt 2019 10:25
10 000 EUR
8
25 okt 2019 18:14
7 500 EUR
7
22 okt 2019 22:27
7 200 EUR
6
13 okt 2019 20:25
7 000 EUR
5
12 okt 2019 13:14
6 700 EUR
3
12 okt 2019 9:55
6 500 EUR
4
12 okt 2019 9:48
6 000 EUR
3
12 okt 2019 9:00
3 000 EUR
2
12 okt 2019 0:03
2 000 EUR
1
11 okt 2019 21:33
1 000 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice