GUNNEL NYMAN, STOL OCH SEKRETÄR, sannolikt Gunnel Nyman Oy Boman Ab 1940-tal.
Nedfällbar skrivskiva med bakomliggande fackinredning, två draglådor. Bredd 86 cm. Djup 40 cm. (djup med nedfällt lock 63 cm). Höjd 94 cm.
Stol; bredd 40 cm. Sitthöjd 45 cm. Total höjd 86 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage och fanerdefekter. Stolen med senare klädsel.