1241193
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, vas, modell 9751, karhula glasbruk 1937.

ALVAR AALTO, VAS, modell 9751, Karhula Glasbruk 1937.

Gult glas. Blåst i träform. Höjd 14 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skador.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - N500
Övrigt

Arkitekt Alvar Aalto fann sin väg in i glasdesign på 1930-talet genom att delta i flera designtävlingar inom området. Den kanske viktigaste framgången betraktad, är konstglastävling som Karhula-glasfabriken tillkännagav 1936, vilket resulterade i bland annat en av Finlands mest kända och mest älskade vaser.

År 1936, utvaldes Alvar Aalto för att designa finska paviljongen i Paris för följande års världsutställning. Strax därefter anordnade glasfabriken Karhula en designtävling för de glasföremål som skulle ställas ut i Paris, där Aalto återigen vann. I sitt tävlingsarbete, Eskimoerindens skinnbuxa, hade Aalto skissat flera olika vaser med böjda linjer, varav några av dessa ställdes ut på världsutställningen. Några av modellerna blev en del av dekorationen i restaurangen Savoy i Helsingfors, Finland, vars interiör designades av Alvar och Aino Aalto under samma period. Den mest kända av dessa vaser är nu känd som Savoy-vasen eller Aalto-vasen.
Under förkrigsåren tillverkades endast små mängder av de olika vasernas modeller som härstammade från tävlingen. De kurviga linjerna och de asymmetriska formerna som var typiska för Aalto var vid den tiden, en del av en vågad och experimentell modernism som ännu inte tilltalade allmänheten. Formgivningen framförde också sina egna tekniska utmaningar för tillverkningen av vaserna - de tillverkades genom blåsning i en träform fram till 1950-talet, vilket skapade en ojämn och livlig yta. Detta begränsade även produktionsmängden.
Efter kriget återupptogs produktionen av Aalto-vaser långsamt igen och under de följande decennierna. I och med förändringar i tillverkningstekniker, kunde vaserna produceras i mycket större kvantiteter. Samtidigt ökade det allmänna intresset för modellen 9750 (senare Iittala-modellen 3030), som senare intog sin plats som den allmänt kända Savoy vasen.
En av de många vaser som har sitt ursprung i designtävlingen Karhula är modell 9751, som också var en del av interiören i restaurangen Savoy och som i dag kallas den mindre Savoy-vasen. Endast tjugo stycken av denna mycket sällsynta modell tillverkades mellan 1937 och 1939, och till denna dag, har enligt uppgifter, endast ett fåtal vaser bevarats. Denna modell har inte heller bevarats i restaurangen Savoy, men den går att uppleva i gamla fotografier tagna i restaurangen. Förutom sin mindre storlek, var modell 9751 mer rektangulär och smalare än den för närvarande kända Savoy-vasen och därmed också mer instabil. Detta kan förklara dess utelämnande från produktion såväl som bevaringen av få exemplar idag. Modellens gula nyans är unik för sin modell och är inte känd för att ha använts i andra Aalto-vaser.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

4 dagar 16 timmar
14 500
150 285
17 012
Utropspris
12 000 - 14 000 EUR
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 14 700 EUR. Läs mer.
Budhistorik (14 bud)
19 okt 9:40
14 500 EUR
15 okt 18:45
14 300 EUR
15 okt 18:45
14 100 EUR
15 okt 18:45
14 007 EUR
15 okt 18:44
13 806 EUR