Kan inte nå servern

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

ALVAR AALTO, VAS, modell 9751, Karhula Glasbruk 1937.

Gult glas. Blåst i träform. Höjd 14 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skador.

Föremålet omfattas av preliminärt utförselförbud. Kontakta ansvarig katalogiserare för rådgivning eller läs mer här
Övrig information

Arkitekt Alvar Aalto fann sin väg in i glasdesign på 1930-talet genom att delta i flera designtävlingar inom området. Den kanske viktigaste framgången betraktad, är konstglastävling som Karhula-glasfabriken tillkännagav 1936, vilket resulterade i bland annat en av Finlands mest kända och mest älskade vaser.

År 1936, utvaldes Alvar Aalto för att designa finska paviljongen i Paris för följande års världsutställning. Strax därefter anordnade glasfabriken Karhula en designtävling för de glasföremål som skulle ställas ut i Paris, där Aalto återigen vann. I sitt tävlingsarbete, Eskimoerindens skinnbuxa, hade Aalto skissat flera olika vaser med böjda linjer, varav några av dessa ställdes ut på världsutställningen. Några av modellerna blev en del av dekorationen i restaurangen Savoy i Helsingfors, Finland, vars interiör designades av Alvar och Aino Aalto under samma period. Den mest kända av dessa vaser är nu känd som Savoy-vasen eller Aalto-vasen.
Under förkrigsåren tillverkades endast små mängder av de olika vasernas modeller som härstammade från tävlingen. De kurviga linjerna och de asymmetriska formerna som var typiska för Aalto var vid den tiden, en del av en vågad och experimentell modernism som ännu inte tilltalade allmänheten. Formgivningen framförde också sina egna tekniska utmaningar för tillverkningen av vaserna - de tillverkades genom blåsning i en träform fram till 1950-talet, vilket skapade en ojämn och livlig yta. Detta begränsade även produktionsmängden.
Efter kriget återupptogs produktionen av Aalto-vaser långsamt igen och under de följande decennierna. I och med förändringar i tillverkningstekniker, kunde vaserna produceras i mycket större kvantiteter. Samtidigt ökade det allmänna intresset för modellen 9750 (senare Iittala-modellen 3030), som senare intog sin plats som den allmänt kända Savoy vasen.
En av de många vaser som har sitt ursprung i designtävlingen Karhula är modell 9751, som också var en del av interiören i restaurangen Savoy och som i dag kallas den mindre Savoy-vasen. Endast tjugo stycken av denna mycket sällsynta modell tillverkades mellan 1937 och 1939, och till denna dag, har enligt uppgifter, endast ett fåtal vaser bevarats. Denna modell har inte heller bevarats i restaurangen Savoy, men den går att uppleva i gamla fotografier tagna i restaurangen. Förutom sin mindre storlek, var modell 9751 mer rektangulär och smalare än den för närvarande kända Savoy-vasen och därmed också mer instabil. Detta kan förklara dess utelämnande från produktion såväl som bevaringen av få exemplar idag. Modellens gula nyans är unik för sin modell och är inte känd för att ha använts i andra Aalto-vaser.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
44 900
E
U
R
506 023
S
E
K
46 854
USD
Utropspris
12 000 - 14 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (47 bud)
4
25 okt 2020 15:54
44 900 EUR
5
A
25 okt 2020 15:54
44 700 EUR
5
A
25 okt 2020 15:54
40 400 EUR
4
25 okt 2020 15:54
40 200 EUR
5
A
25 okt 2020 15:54
37 200 EUR
4
25 okt 2020 15:54
37 000 EUR
5
A
25 okt 2020 15:52
35 200 EUR
4
25 okt 2020 15:52
35 000 EUR
5
A
25 okt 2020 15:52
33 200 EUR
4
25 okt 2020 15:52
33 000 EUR
5
A
25 okt 2020 15:51
32 200 EUR
4
25 okt 2020 15:51
32 000 EUR
5
A
25 okt 2020 15:51
31 200 EUR
4
25 okt 2020 15:51
31 000 EUR
5
25 okt 2020 15:49
30 200 EUR
4
A
25 okt 2020 15:49
30 000 EUR
4
25 okt 2020 15:46
25 200 EUR
3
A
23 okt 2020 6:44
25 000 EUR
1
23 okt 2020 6:44
24 950 EUR
3
A
22 okt 2020 18:07
24 207 EUR
1
22 okt 2020 18:07
24 007 EUR
3
A
22 okt 2020 18:07
23 206 EUR
1
22 okt 2020 18:07
23 006 EUR
3
A
22 okt 2020 18:07
22 205 EUR
1
22 okt 2020 18:07
22 005 EUR
3
A
21 okt 2020 19:43
20 199 EUR
1
21 okt 2020 19:43
19 999 EUR
3
A
21 okt 2020 17:28
17 204 EUR
1
21 okt 2020 17:28
17 004 EUR
3
A
21 okt 2020 17:28
16 203 EUR
1
21 okt 2020 17:28
16 003 EUR
3
A
21 okt 2020 17:27
15 206 EUR
1
21 okt 2020 17:27
15 006 EUR
3
19 okt 2020 9:40
14 500 EUR
1
15 okt 2020 18:45
14 300 EUR
2
A
15 okt 2020 18:45
14 100 EUR
1
15 okt 2020 18:45
14 007 EUR
2
A
15 okt 2020 18:44
13 806 EUR
1
15 okt 2020 18:44
13 606 EUR
2
15 okt 2020 5:50
12 203 EUR
1
15 okt 2020 5:45
12 003 EUR
2
A
15 okt 2020 5:45
12 000 EUR
2
15 okt 2020 5:29
10 700 EUR
1
A
15 okt 2020 5:29
10 500 EUR
1
14 okt 2020 18:30
10 200 EUR
2
11 okt 2020 4:03
10 000 EUR
1
9 okt 2020 19:06
8 000 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice