Madeleine Pyk – en samling F769

Torbjörn Forsberg

(Sverige, Född 1949)
Torbjörn Forsberg
(Sverige, Född 1949)

Torbjörn Forsberg, skulptur. Brons. Signerad. Numrerad.

Padda. Signerad T. Forsberg. Numrerad 5/20. Guldpatinerad brons. Höjd 4 cm, längd 10 cm.

Obetydliga strödda skrapmärken. God kondition.

Zoologisk konservator och djurskulptör. En verksamhet som ställer stora krav på
anatomisk korrekthet och naturalism av djuren vilket ofta avspeglas i
skulpturerna. Upplevelser som hämtats genom naturstudier av djur ute i
naturen. Verken har bl a deltagit i ett flertal utställningar i Centraleuropa och
USA. Har tilldelats European best Wildlife Art Sculpture in Europé.

Utropspris
2 500 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93